1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. 700 Kişiyi Taşıyan Göçmen Teknesi Girit Açıklarında Battı!
700 Kişiyi Taşıyan Göçmen Teknesi Girit Açıklarında Battı!

700 Kişiyi Taşıyan Göçmen Teknesi Girit Açıklarında Battı!

700 göçmeni taşıdığı söylenen bir teknenin Yunanistan’ın Girit açıklarında battığı, Yunanistan sahil güvenlik ekiplerinin şimdiye kadar 302 kişiyi kurtardığı bildirildi. Arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

A+A-

Yunanistan'ın Girit Adası açıklarında en az 700 göçmeni taşıyan 25-30 metrelik bir tekne battı. Yunanistan sahil güvenlik ekipleri şu ana kadar 302 kişi kurtardıklarını, 3 kişininse cesedine ulaşıldığını söyledi. Arama çalışmaları devam ediyor.

Büyük bir balıkçı teknesi olduğu belirtilen tekne, Girit Adası'nın 75 deniz mili güneyinde, yarım batmış olarak bulundu.

Yuanistan iki sahil güvenlik botu ve iki helikopterle arama-kurtarma çalışmalarını yürütüyor. Ayrıca bölgede bulunan 4 gemiden de kurtarılan göçmenleri güverteye almaları istendi.

Göçmenlerin Farklı Güzergâh Arayışı

Teknenin nereden yola çıktığı ve nereye gitmeye çalıştığıysa henüz net değil. Yunanistanlı yetkililer, kurtarılan göçmenlerin milliyeti konusunda da henüz bir çalışma yapılmadığını, önceliğin arama-kurtarma çalışmalarına verildiğini söylüyor.

Mart ayında Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında varılan göçmen anlaşması öncesinde, İzmir'in Dikili ilçesi ve Çanakkale'den yola çıkan göçmenler Yunanistan adalarına ulaşmaya çalışıyordu.

Ancak anlaşmanın Ege Denizi'ndeki göçmen trafiğini durma noktasına getirmesi üzerine göçmenlerin Libya'dan İtalya'ya ulaşmak dâhil farklı güzergahlârı denemeye başladığı belirtilmişti.

Hava şartlarının iyileşmesiyle birlikte daha fazla sayıda göçmenin Akdeniz'i geçerek Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalıştığı belirtiliyordu.

“Yılın Başından Bu Yana Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 2 Bin 500’ü Aştı”

Birleşmiş Milletler (BM), 2016'nın başından bu yana Akdeniz'i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmen sayısının 2 bin 500'ü aştığını açıklamıştı.

BBC

HABERE YORUM KAT