1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. 70 Milyar Dolarlık Yolsuzluğu Açıkladı, Görevden Alındı
70 Milyar Dolarlık Yolsuzluğu Açıkladı, Görevden Alındı

70 Milyar Dolarlık Yolsuzluğu Açıkladı, Görevden Alındı

Abdulfettah es-Sisi’nin, Sayıştay Başkanı Hişam Ahmed Fuad Cinina’yı görevden aldı.

A+A-

Mısır resmi haber ajansı MENA, Sayıştay Başkanı Cinina’nın, akşam yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alındığını açıkladı. Mısır devlet televizyonu birinci kanal da yerel saatle 23.00'te haberi ''acil'' koduyla duyurdu.

AA muhabirine konuşan Cinina’nın avukatı Ali Taha, Sisi'nin, Sayıştay Başkanı’nı görevden alma yetkisinin bulunmadığını öne sürdü. Taha, “Cumhurbaşkanı konuyla ilgili bir kanun çıkarmış olsa bile, Cinina’yı görevden alma yetkisi bulunmamaktadır. Söz konusu kanun genel bir kanundur. Halbuki Sayıştay Başkanı özel yasalar çerçevesinde görev yapmaktadır” dedi.

Geçen yıl aralık ayında Sayıştay tarafından yayınlanan raporda, Mısır’da 600 milyar cüneyh (yaklaşık 70 milyar dolar) yolsuzluk yapıldığı belirtilmişti. Ardından Sayıştay Başkanı Cinina, ülkede yayın yapan Ruz El-Yusuf gazetesine verdiği mülakatta, raporda tespit edilen yolsuzluk miktarının doğru olduğunu tekrarlamıştı.

Söz konusu raporun ardından Sisi tarafından bir komisyon oluşturuldu. Bir ay sonra çalışmalarını tamamlayan komisyon, Sayıştay raporunun gerçekleri yansıtmadığı şeklinde bir rapor hazırladı. Ardından Cinina’nın aleyhinde, görevden alınması talebiyle dava açılmıştı.

Cinina, askeri müdahale ile görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından atanan ve bundan sonraki süreçte görevinden alınmayan son üst düzey tek yetkili olarak biliniyordu. Cinina’nın normalde eylül ayına kadar görevini sürdürmesi bekleniyordu. Cinina, Mursi tarafından bu göreve 6 Eylül 2012'de atanmıştı.

İligili Haberler:

Mısır’da Gündem Sisi’nin Ses Kaydı

Sisi Bize Güvence Verdi

Sisi’nin Ses Kaydı Ortaya Çıktı!

Sisi’nin Yeni Ses Kaydı Ortaya Çıktı

Mısırlı Darbeci Generallerin Mursi Yalanı

 

HABERE YORUM KAT