1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. 648 Hakim Savcı Hakkında Yakalama Kararı Verildi
648 Hakim Savcı Hakkında Yakalama Kararı Verildi

648 Hakim Savcı Hakkında Yakalama Kararı Verildi

HSYK tarafından önceki gün açığa alınan 648 hakim ve savcı hakkında FETÖ üyeliğinden yakalama kararı çıkarıldı.

A+A-

Osman Özgan / Yeni Şafak

FETÖ soruşturması kapsamında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi'nce önceki gün geçici olarak görevden uzaklaştırılan 550'si adli, 98'i idari yargı olmak üzere 648 hakim ve savcı hakkında yakalama kararı verildi. 648 yargı üyesine operasyonlar başladı. Bu kapsamda birçok kentteki adliye binalarında ve konutlarda aramalar yapıldı. Bazı hakim ve savcıların görev yaptıkları adliyelerde duruşma salonundayken gözaltına alındığı öğrenildi. Bu isimler silahlı terör örgütü üyesi olma suçundan sorgulanacak. Şüpheliler arasında çok sayıda Yargıtay Tetkik Hakimi ve Yargıtay Savcısı da bulunuyor. Ayrıca listede, 20 Temmuz'da faaliyete giren ve geçtiğimiz mart ayında atamaları yapılan Bölge Adliye Mahkemesi'nin (BAM) üyeleri ile HSYK müfettişi ve Vergi Mahkemesi üyesi de yeralıyor.

Sümenaltı Edilmişti

648 şüpheliden 24'ünün Ankara Adliyesi'nde görev yaptığı öğrenildi. Maliye Teftiş Kurulu tarafından vergi dairelerinde ve denetim birimlerinde kullanılan VEDOP'un sistem ve vergi güvenliğinin tespitine yönelik çalışmalar sırasında, önemli isimlerin mal varlığı ve vergi bilgilerinin usulsüz olarak sorgulandığı tespit edilmişti. İsimleri sorgulananlar arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli, CHP eski Genel Başkanı Baykal da vardı. 2006 yılında yaşanan olayla ilgili Ankara Başsavcılığı soruşturma başlatmış ancak dosyanın sümenaltı edildiği ortaya çıkmıştı.

O İsimlerden Bazıları

O dönem 'kamu davasının açılmasının ertelenmesi' kararına imza atan Sahtecilik ve Dolandırıcılık Bürosu savcısı Erdoğan Gökçek hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Edinilen bilgiye göre, aynı büroda görevli olan ve hakkında gözaltı kararı çıkarılan diğer isimlerden bazıları şöyle: Mustafa Şahin, Mehmet Karabidek, Mevlüt Aydıntürk, Yahya Küçük, Hakan Büyükabacı. Ayrıca Ayrımcılık ve Cinsel Suçlar Bürosu savcısı Metin Dikeç, Genel Soruşturma Bürosu savcısı Selçuk Kocaman, İlamat İnfaz ve Denetimli Serbestlik Yardım Merkezi Bürosu savcısı Uğur Zorlu ile Ankara Hakimleri Abdulkadir Çakır, Zeynep Şahin, Refika Nurgül Ünal, Hamza Yalçınkaya, Can Aysan, Önder İrfan Yorgancılar, Talip Aydın, Osman Doğan, Ayşe Doğan, Zafer Özer de hakkında gözaltı kararı çıkarılan diğer isimlerden.

2 Bin 51 Kişi Tutuklu

HSYK, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ ile bağlantılı 2 bin 851 yargı üyesini de görevden uzaklaştırmıştı. Sorgulanmak üzere birçoğu gözaltına alınan bu şüphelilerin meslekten tamamen ihraç edilmesi bekleniyor. Dün yakalama kararı verilen 648 isimle birlikte 15 Temmuz sonrası haklarında işlem yapılan yargı üyesi sayısı 3 bin 499 oldu. İlk gruptan tutuklanan yargı üyesi sayısı ise 2 bin 51. Kalanlar arasında 200'ün üzerinde hakim-savcının firari olduğu sanılıyor.

HABERE YORUM KAT