1. HABERLER

  2. HABER

  3. 62. Hükümet Güvenoyu Aldı
62. Hükümet Güvenoyu Aldı

62. Hükümet Güvenoyu Aldı

Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 62'inci hükümet bugün Meclis'te güven oylaması yapıldı. TBMM Genel Kurulu'nda 306 vekil güvenoyu verdi. Muhalefet partileri de oylamaya katıldı.

A+A-

AK Parti Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında kurulan 62. Hükümet TBMM'den güvenoyu aldı.

TBMM Genel Kurulu'nda yapılan elektronik oylamada, 439 oy kullanıldı. Kullanılan oylardan 306 kabul, 133 ret oyu çıktı.

Muhalefet “hayır” dedi

Muhalefetteki partiler oylamada hayır diyeceklerini beyan etmişlerdi.

CHP Grup Başkanvekili ve Kurultay Divan Başkanı Engin Altay, CHP'nin güven oylamasında Meclis'te bulunacağını belirterek şöyle dedi: “Güven oylaması saat 12.00'de. Bizim zaten Parti Meclisi oylamalarına geçmemiz en iyimser tahminle iki buçuk, üçü bulur. Dolayısıyla milletvekillerimiz rahat bir şekilde parlamentoya gidecekler, güven oylamasına katılacaklar, ret oylarını verecekler ve tekrar gelip kurultay çalışmalarına devam edecekler.”

Davutoğlu’ndan teşekkür

Başbakan Ahmet Davutoğlu Meclis'te teşekkür konuşması yaptı.

Konuşmadan bir bölüm:

“Millet devlet birliğini, ekonomik büyümeyi ve aktif dış politikayı sürdürmek için var gücümüzle çalışacağız. Sizden de aldığımız destekle gece gündüz çalışmaya aziz Meclisimiz ve milletimiz önünde söz veriyoruz. Hiç bir güç hükümetimizin bu azmini kırmaya yetmeyecektir. Aksine daha da büyük bir azimle çalışmaya devam edecektir. Göstermiş olduğunuz teveccüh için teşekkür ediyor ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Muhalefet liderlerinden Meclis'e ilk ve tek gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu.

CHP'nin devam eden kurultayı nedeniyle PM'ye aday olmayan vekiller Meclis'te. HDP'den ise Grup Başkanvekili düzeyinde katılım oldu. Ama ana muhalefet partisinden katılımın yarı yarıya olduğunu söylemek mümkün.

 

HABERE YORUM KAT