1. HABERLER

  2. HABER

  3. 6 Maddelik Çözüm Tezkeresi Mecliste
6 Maddelik Çözüm Tezkeresi Mecliste

6 Maddelik Çözüm Tezkeresi Mecliste

Hükümetin yürüttüğü barış sürecinin tüm aktörlerini yasal korumaya alacak 6 maddelik tasarı Bakanlar Kurulu'nda onaylandı.

A+A-

Çözüm sürecini yasal zemine kavuşturan 6 maddelik yasa tasarısı Bakanlar Kurulu onayından geçti. Tasarı Meclis tatile girmeden yasallaşacak. Resmi olarak 1 Temmuz'da tatile girmesi gereken Meclis ise tasarının görüşmeleri için 25 Temmuz'a kadar açık kalacak. Çözüm zeminini TBMM'ye taşıyan tasarıya göre, Bakanlar Kurulu barış sürecini yürütmekle görevli olacak. Tasarıyla çözüm sürecinde görev alacak yetkililer, yasal korumaya alınmış olacak. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın başkanlığında çözüm sürecine yönelik çalışmalar neticesinde hazırlanan tasarının bugün TBMM'ye sunulması bekleniyor.

Tasarıyla süreci yürüten heyete hukuki güvence sağlanırken, çözüm süreci ilk kez yasal bir tanıma kavuşmuş ve kanunlarda yer almış olacak. 6 maddelik tasarıda, bugüne kadar yapılan çalışmaların suç sayılmaması, hükümete çözüm süreciyle ilgili çalışmaların yapılması için genel yetki verilmesi, dağdan inenlerin topluma entegre edilmesine ilişkin düzenlemeler yer alıyor. PKK'nın dağ kadrosunda yer alan ve suça bulaşmamış kişileri silahtan arındırma ve rehabilitasyonunu amaçlayan tasarı, sürece ilişkin alınan kararların ileride 'suç kapsamına sokulmamasını' sağlayacak. Barış sürecinin aktörlerini koruyacak paket, silahlı çatışmaya girmeyen PKK'lıların, eve dönüş halinde 'terörist' muamelesine tabi tutulmamasını öngörüyor. Hasta mahkumların cezaevinden çıkmalarını sağlamak için Adli Tıp sürecinin hızlandırılmasını öngören maddeler de pakette yer alıyor.

Pakete ilişkin bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Efkan Ala, tasarının, devletin barış için aldığı inisiyatifin Meclis'te adının konulması anlamına geldiğini belirtti. Tasarıda her unsurun detaylandırılmadığının altını çizen Ala, 'Bu düzenleme bu sorunu çözme iradesini ortaya koyan düzenlemedir. 'Bu sorunu biz çözeceğiz' iradesi Meclis tarafından da yasalaştırılarak tamamen ortaya konmuş olacak' dedi. Bunun bir süreç olduğunu anlatan Ala, daha sonra onun üzerinde de çalışmaların yapılacağını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum