1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. '6 Bin Peşmerge Suriye'de'
'6 Bin Peşmerge Suriye'de'

'6 Bin Peşmerge Suriye'de'

Irak'ta bir süredir askeri eğitim gören 6 bin Suriyeli peşmergenin bir kısmı Suriye'ye geçirildi.

A+A-

AA’nın Irak Kürdistan Özerk Bölgesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Suriyeli peşmergelerin bir kısmı Irak'tan Suriye'ye karayoluyla geçirildi. Bu peşmergeler Suriye'nin kuzeyinde PYD kontrolünde olan bölgelerde IŞİD’e karşı savaşacak. Irak'ta kalan diğer peşmergeler de önümüzdeki günlerde Suriye'ye geçirilecek.

Suriyeli 6 bin silahlı peşmerge, Başkan Mesut Barzani'nin himayesinde Erbil ve Duhok'taki askeri kamplarda Iraklı Kürt komutanlarca eğitilmişti. Bu peşmergeler, Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Suriye Kürdistan Demokrat Partisi ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ne bağlı olarak Kürt bölgelerini IŞİD’e karşı koruyacak.

Bu peşmerge gücünün Suriye'ye gönderilmesi konusunda daha önce PYD Eş Başkanı Salih Müslim ile Mesut Barzani arasında anlaşmazlık yaşanmıştı. Müslim, Barzani'ye yakın olduğu için Suriyeli Kürt peşmergelerin Suriye'nin kuzeyine geçişine sıcak bakmamıştı. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, 15 Eylül'de Erbil'e gelerek Barzani ve Müslim ile görüşmüştü. Üçlü toplantıda Suriyeli 6 bin peşmergenin bölgeye geçişine karar verilmişti.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum