1. HABERLER

  2. HABER

  3. 6 Bin 417 Karayolları İşçisine Kadro
6 Bin 417 Karayolları İşçisine Kadro

6 Bin 417 Karayolları İşçisine Kadro

Başbakan Davutoğlu, "Hem bir bayram kutlaması hem bir müjde için bir aradayız. 6 bin 417 karayolları işçisinin kadrosu hayırlı olsun" diye konuştu.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Spor Salonu'nda, Karayolları İşçileri ile Buluşma Toplantısı'ndaki konuşmasına, alın teriyle evlerine helal rızık götüren ve Türkiye'nin her bir köşesinden gelen emekçileri selamlayarak başladı.

Bugün emekçilerle hem bir bayram kutlaması hem de bir müjdeyi paylaşmak geldiğini vurgulayan Davutoğlu,  "Yarın 1 Mayıs. Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.  İnşallah biraz sonra vereceğim müjdeyle 6 bin 417 karayolları işçisinin kadrosu hayırlı olsun" dedi.

Dünya'daki emekçilerin, 1 Mayıs Emek Dayanışma Günü'nü de kutlayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"1 Mayıs, bundan sonra 12 Eylül darbesinin yasaklamalarından bir daha etkilenmeyecek ve ebediyete kadar emek günü, dayanışma günü olacaktır. Buradan tüm işçi kardeşlerime, yarın alanlara çıkacak olanlara, yarın emek ve dayanışma günü için Türk-İş gibi Zonguldak'ta meydanlara çıkacak işçilere sesleniyorum: Yarını bir düğün gibi, şölen gibi kutlayalım. Emekçilerin emeğine saygı gösterilen bir aziz gün olarak kutlayalım. Sakın ola ki marjinal grupların, birtakım provokatörlerin oyununa gelmeyelim. Ben bir kez daha, 1 Mayıs 1977'de Taksim'de hayatını kaybeden vatandaşlarımız için buradan taziyelerimi sunuyorum"

" İlk fırsatta karanfillerle vatandaşlarımızı anacağım"

"Taksim'in, yarın, vatandaşları anmak için gelecek olan, sembolik anlamda gelecek olan herkese açık olduğunu" kaydeden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Gelsinler, karanfillerini koysunlar, hürmetlerini göstersinler. İlk fırsatta ben de gidip orada karanfillerle vatandaşlarımızı anacağım inşallah. Hem onları anacağım hem de tekrar tekrar çağrıda bulanacağım. 7 Haziran'a doğru seçime giderken, bu ülkede tekrar kaos çıkarmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Tüm kaybettiğimiz dostlarımızın, emekçilerin, gençlerin hatıralarını analım. Ama bunu yasa dışı gösterilerle bir çatışma ortamında yapmayalım."

"En ufak tavize izin vermeyeceğiz"

Başbakan Davutoğlu, 62. Hükümeti kurar kurmaz, ilk Bakanlar Kurulu'ndan sonra yaptığı ilk istişare toplantısının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde, bütün sendika başkanlarının katılımıyla iş güvenliği konusunda olduğunu ve yaklaşık 7 saat sürdüğünü anımsattı.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Orada hep birlikte karar verdik. Masa etrafındaki bütün sendikalar, hükümet olarak biz oturduk tek bir hedefe odaklandık. Acaba emekçilerimizin iş güvenliğini nasıl sağlarız? Karşılıklı iki taraf olarak değil, tek bir taraf olarak konuştuk ve elhamdülillah 62. Hükümetin en fazla onur duyduğum hizmetlerinden biri İş Güvenliği Yasası'nı çıkarmış olmamızdır. İşte şimdi, bundan sonra çok yakın bizzat takip edeceğim. 

"Asıl iş yapan taşeron işçi olarak çalıştırılmayacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığında, 2014 Eylül ayında başlayan yasal sürecin tamamlandığını ve ilk defa taşeronların düzenlenmesi ile ilgili yasal bir çerçeve oluşturulduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Bu yasal çerçeveye göre artık asıl iş yapan hiç kimse taşeron işçisi olarak çalıştırılmayacak. Net bir ayrım getiriyoruz, asıl iş yapanlar, yardımcı iş yapanlar. Bunları tanımlayacağız. Bakanlar Kuruluna bu yetki verildi. Asıl iş yapılan alanlarda taşeron işçi uygulamasına son vereceğiz" ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT