529 Darağacı Mısır Medyasını Kesmedi

10.04.2014 19:44
529 Darağacı Mısır Medyasını Kesmedi
Geçtiğimiz günlerde Mısır'da darbe karşıtları için verilen ve son yılların en dikkat çeken davalarından biri olan 529 idam kararına dünyadan tepkiler sürerken Mısır medyasının tavrı eleştirilere neden oldu.

24 Mart'ta Mısır Minya Ceza Mahkemesi, çoğu ihvan mensubu 529 için idam kararı aldı. İdam kararına dünyadan tepkiler sürerken, Mısır Medyasının tepkilere kulak tıkaması yetmezmiş gibi bir de kararı protesto eden Mısırlı üniversite öğrencilerini 'İhvancı terörist' olmakla suçluyor.

Geçtiğimiz haftalarda Minya Ceza Mahkemesi Başkanı Said Yusuf'un kararıyla çoğu İhvan mensubu 529 kişi idama mahkum edildi. Kararın ardından dünyadan büyük tepkiler geldi. Birçok ülkede Mısır Konsolosluğu önünde toplanan halk, karara tepki gösterdi. Olayların merkezi olan Mısır'da ise medya idam kararını görmezden gelirken bir yandan da protesto gösterilerini 'terör eylemi' olarak nitelemekten geri durmadı.

Üniversite öğrencilerine 'terörist' yaftası

Mısır'ın en büyük gazetelerinden el-Ahram'da yer alan haberde, kararı protesto eden üniversite öğrencileri 'Terörist İhvan mensupları' olarak gösterilmek istendi. Haklarını savunmalarını 'yol kesmek ve vatandaşa zarar vermek' olarak ifade eden gazete 'saatlerce trafiğin aksadığını' iddia etti.

Aynı mahkeme göstericileri öldürenleri serbest bırakmış

Mısır'da 3 Temmuz'da yapılan darbenin ardından ülkede dengeler alt üst olmuştu. O günden bu yana birçok İhvan mensubu 'göstericileri şiddete teşvik' gerekçesiyle tutuklanmıştı. Darbe karşıtı göstericileri öldüren kişileri beraat ettirip, İhvan mensuplarına idam cezası veren mahkeme kararı dünyada büyük tepkiye yol açmıştı.

(Yeni Şafak)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim