1. HABERLER

  2. HABER

  3. 5 Yıl 3 Ay Sonra Yüzleşecekler
5 Yıl 3 Ay Sonra Yüzleşecekler

5 Yıl 3 Ay Sonra Yüzleşecekler

Danıştay saldırısında yaralanan Mustafa Birden, Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile Ahmet Çobanoğlu, 5 Eylül’de gerçekleşecek duruşmaya katılırsa, bin 937 gün sonra (5 sene 3 ay 21 gün) Alparslan Arslan ile yüzleşecek!

07 Ağustos 2011 Pazar 21:48A+A-

Danıştay saldırısında yaralanan ve “Ergenekon Terör Örgütü” davasına müdahil olan eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Danıştay 2. Dairesi üye hakimleri Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu, 5 Eylül’de gerçekleşecek duruşmaya katılırsa, bin 937 gün sonra (5 sene 3 ay 21 gün) Alparslan Arslan ile yüzleşecek!

Danıştay davasına bakan Ankara’daki mahkemenin; saldırı sırasında yaralanan eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden ve 3 üye hakimin ifadesini almadığı, saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Alparslan Arslan’la yüzleştirilmesini yapmadığına yönelik “Danıştay Dâvâsı’nda Skandal” başlıklı haberimiz sonuç getirdi.

4 HAKİM ERGENEKON DAVASINA MÜDAHİL OLDU!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı üzerine Danıştay saldırısından bin 856 gün sonra (5 sene 1 ay) ifade veren 4 hakimin, birinci “Ergenekon Terör Örgütü” davasına müdahil olması kabul edildi.

Birinci “Ergenekon” davasında mahkeme heyeti, Danıştay saldırısının mağdurları eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Danıştay 2. Dairesi üye hakimleri Ayla Gönenç ve Ayfer Özdemir ile tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu’nun davaya katılma taleplerinin, suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle kabulüne karar verdi.

Mustafa Birden, Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Ahmet Çobanoğlu, 5 Eylül’de gerçekleşecek duruşmaya katılırsa, bin 937 gün sonra (5 sene 3 ay 21 gün) Alparslan Arslan ile yüzleşecek! En basit davalarda bile, müştekilerin ifadesi alınıp saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen kişi ya da kişilerle yüzleştirme yapılıyor.

HAKİMLER, 1.937 GÜN SONRA ALPARSLAN ARSLAN’LA YÜZLEŞECEK

Mustafa Birden ve 3 hakimin duruşmalarda, saldırısı sırasında Alparslan Arslan’ın yanında bulunan kişi ya da kişileri açıklaması bekleniyor. Mustafa Birden’in eşi Danıştay 9. Daire Üyesi Zehra Birden’in, Danıştay saldırısından 1 hafta önce arandığı ve ev adresinin istendiğine yönelik açıklamaları hakkında konuşup konuşmayacağı merak ediliyor.

BİRDEN VE 3 HAKİMİ SİLİVRİ’DEKİ MAHKEMEYE GÖTÜREN HABERLER

Akit Gazetesi’nin, 13 Aralık 2010 tarihli “Danıştay Dâvâsı’nda skandal”, 14 Aralık 2010 tarihli “Danıştay davasına bakan Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz’den geç gelen itiraf... İhmalini kabul etti” başlıklı haberlerde, Danıştay davasına bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 28 klasörlük delil klasörlerinde, 4 hakimin savcılık ifadeleri bulunmadığına dikkat çekilmişti.

Davaya bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Emekli Hakim Orhan Karadeniz, Akit’e konuşmuş ve yaralı hakimlerin ifadesinin alınıp alınmadığını hatırlayamadığını belirterek, “Belki alınmamıştır ama hakimlerin ifadesinin alınması lazım mutlaka...” demişti.

Orhan Karadeniz, hakimlerin Alparslan Arslan’la yüzleştirmesinin yapılmadığını da doğrulamış ve “Alparslan Arslan’ın, suçüstü yakalanması lazım” iddiasında bulunmuştu. Alparslan Arslan’ın suçüstü değil, saldırıyı görmeyen bir polis tarafından yakalandığını hatırlatmamız üzerine Karadeniz “İyi günler” demiş ve telefonunu kapatmıştı.

BAŞKAN’IN DALAĞI ALINDI, ÇOBANOĞLU’NUN PARMAĞI KIRILDI, DİŞ KAYBI VAR

Danıştay 2. Daire üyelerinin, 17 Mayıs 2006 tarihinde gerçekleşen saldırıya ilişkin sağlık raporunda şu ifadeler yer alıyor:

Danıştay 2. Daire Başkanı Mustafa Birden: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi kesin raporunda; ateşli silahla yaralanması sonucu hayati tehlike geçirip 25 gün iş ve güç kaybına uğradığı, dalak alınması sebebiyle huzur tatili bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Danıştay 2. Daire Tetkik Hakimi Ahmet Çobanoğlu: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi kati raporunda; ateşli silah yaralaması sonucu ateşli silahla yanaktan ve sol el başparmağında kemik kırığı olacak şekilde yaralanıp bu yaralanma sonucu yüzünde sabit iz bulunduğu, sol el parmaklarında fonksiyon kaybı ve diş kaybına ilişkin kaybının olduğuna dikkat çekiliyor.

Danıştay 2. Daire Üyesi Ayla Gönenç: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi kesin raporunda; ateşli silah yaralaması sebebiyle sağ dirsekte parçalı kırık sonucu hayati fonksiyonlarına etkisinin (ağır 4) olduğu belirtiliyor. Danıştay 2. Daire Üyesi Ayfer Özdemir: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi kesin raporunda; ateşli silah yaralaması sonucu sağ göğüs ve sağ kol yaralanmasına ilişkin basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek olduğu belirtiliyor.

DANIŞTAY AVUKATI TEK SORU SORMADI

Duruşmalara katılan Danıştay Başkanlığı’nın avukatı saldırının çözümüne yönelik sanıklara tek soru dahi sormadı! Danıştay avukatları, 192. duruşmasına gelen birinci “Ergenekon Terör Örgütü” davasının her duruşmasına katılıyor, müdahil koltuğunda akşama kadar oturuyor.

CUMHURİYET GAZETESİ AVUKATLARI DA TEK SORU SORMADI

Cumhuriyet gazetesinin bombalanmasına yönelik saldırılardan zarar gördükleri için Ergenekon Terör Örgütü davasına müdahil olan Cumhuriyet Vakfı ile Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayın A.Ş.’nin avukatları, gazetenin bombalanmasının faillerinden Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım’ın 11 duruşma süren çapraz sorgusuna katılmalarına rağmen Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım’a da tek soru sormamıştı.

BABA ARSLAN: Bu nasıl adalet!

Danıştay saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen Alparslan Arslan’ın babası İdris Arslan, Eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden ve 3 üye hakimin, Danıştay’a saldırı ve Cumhuriyet gazetesine bomba atılması olaylarına ilişkin dosyaların birleştirildiği birinci “Ergenekon Terör Örgütü” davasına müdahil olmasını gazetemize değerlendirdi.

“BU NASIL ADALET?”

İdris Arslan, “Bu nasıl adalet! Türk yargı tarihinde saldırıyı gerçekleştiği iddia edilen kişiyle yaralanan kişilerin 5 sene 4 ay sonra yüzleşmesi görülmemiştir. Bu Türk yargısı adına yazıktır. Mustafa Birden ve 3 hakim mahkemeye gelirse, oğlumla yüzleşecek. Böylece adalet mi tecelli edecek?” diye sordu.

Geçtiğimiz duruşmalarda ifadesi alınan Engin Baybars’ın, Alparslan Arslan’ı Danıştay olayından önce tanıdığını ifade ettiğini, duruşma salonunda ise Alparslan Arslan’ı tanıyamadığını hatırlatan İdris Arslan, “Hakimler, 5 sene 4 ay sonra nasıl oğlumu tanıyacaklar? Bu yargılamanın, Danıştay davasının Ankara ayağı, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama şekli düşündürücü... Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi neden oğlumu hakimlerle yüzleştirmedi ve ifadesini almadı? Hakimlerin müdahillik taleplerinin kabul edilmesi belki olumlu gelişme... Yüzleştirme yapılır, inşallah hakimler yönlendirilmez. Gerçekler ortaya çıkar... Yine söylüyorum, Akit ortaya çıkarmasa, Danıştay eski Başkanı ve 3 üye hakim ifadeye gitmezdi, davaya müdahil olmazdı” dedi.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT