1. HABERLER

  2. HABER

  3. 5 ABD'linin Rusya'ya Girişi Yasaklandı
5 ABD'linin Rusya'ya Girişi Yasaklandı

5 ABD'linin Rusya'ya Girişi Yasaklandı

Rusya, Amerika yargı sisteminin beş temsilcisinin ülkeye girişine yasak getirdi.

A+A-

Rusya'nın, ABD'nin “Magnitsky listesi”ni genişletme kararına tepki olarak Amerika yargı sisteminin beş temsilcisinin ülkeye girişine yasak getirdiği bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmî internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Barack Obama yönetiminin “Magnitsky listesi”ni genişletme kararına tepki olarak içlerinde eski Adalet Bakanı Alberto R. Gonzales ve eski Savunma Bakan Yardımcısı Douglas J. Feith'in de bulunduğu, Amerika hukuk sistemini temsil eden 5 ABD vatandaşının Rusya'ya girişinin yasaklandığı ifade edildi.

Açıklamada, Obama yönetiminin bu kararının iki ülke arasındaki ilişkilere zarar verdiği kaydedildi.

ABD'nin Magnitsky Yasası

Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitski'nin, 2009'da Rusya'da gözaltındayken hayatını kaybetmesinin ardından ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya'nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını savunarak, sorumlu bürokratların cezalandırılmasını istemişti.

Bu kapsamda 2012 yılında ABD'de kabûl edilen Magnitsky Yasası, insan hakları ihlallerinde bulunduğu belirtilen Rusyalı bürokratların ABD'ye girişinin engellenmesi de dâhil bir dizi yaptırımların hayata geçirilmesini öngörüyor.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT