46 Bin Korucu Tasfiye Edilecek

07.05.2013 06:31
46 Bin Korucu Tasfiye Edilecek
Çözüm süreciyle birlikte PKK’ya karşı kurulan geçici köy koruculuğu yapan 46 bin kişi sosyal hakları verilerek tasfiye edilecek.

Yakup Bulut / STAR

İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, çözüm sonrası 46 bin geçici köy korucusunun sosyal güvenceleri sağlanmak suretiyle tasfiye edileceğini söyledi. AK Parti’nin Kızılcahamam Kampı’nda bakanlar milletvekillerinin sorularını cevaplarken, kısa süre önce CHP’den AK Parti’ye katılan Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, “Çözüm süreci tamamlandığında 45 bin silahlı korucu ne olacak” konusunu gündeme getirdi.

Fırat’ın sorusunu cevaplayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, koruculuğun Köy Kanunu ile 1984’ten bu yana var olduğunu söyledi.

Sosyal hakları verilecek

Korucuların güvenlik güçlerine yardımcı olarak, terörle mücadelede çok başarılı hizmetlerde bulunduğunu ve şehitler verdiğini belirten Güler, şunları söyledi: “Çözüm süreci ile birlikte bu ihtiyaç ortadan kalktığında, Köy Kanunu’nun 74. maddesinde belirtilen kısmı kalmak üzere, zaman içinde tasfiye edilecektir. 55 yaşını bitirenler kendiliğinden emekliye ayrılıyorlar. Hükümetimizin yaklaşımıyla emeklilik, gıda ve giysi yardımı vs. birçok sosyal güvenceye sahipler. Terörle mücadelede fedakar çalışan bu büyük camia geleceğe ilişkin hiçbir endişe taşımasın.”

Gönüllü koruculuk sürecek

Halen Türkiye’de toplam 65 bin 838 köy korucusu olduğunu belirten Bakan Güler, terörle mücadele ile ilgili geçici köy korucusu sayısının ise 46 bin 495 olduğunu söyledi. Sayıları 19 bin 343 olan gönüllü köy korucularının daha önceden olduğu gibi Türkiye genelinde köylerde muhafaza edileceğini söyleyen Güler, ihtiyaç olmayan durumlarda yeni korucu alımı yapılmadığını vurguladı. Köy Kanunu 74. maddeye göre, köy muhtarı ve ihtiyar meclislerinin bildirdiği isimlerden seçilen gönüllü korucular, kaymakam izni ile köy ve köylüleri yağmacılara ve eşkiyaya karşı korumakla görevlendiriliyor. Bu maddeye 1985’te eklenen bir ek madde ile geçici köy korucusu görevlendiriliyor.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim