1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 45 Aşiret PYD/YPG’ye Karşı Birleşti
45 Aşiret PYD/YPG’ye Karşı Birleşti

45 Aşiret PYD/YPG’ye Karşı Birleşti

PYD/YPG'nin federasyon ilanı, bölgedeki bazı aşiretleri ayağa kaldırdı.

A+A-

Şanlıurfa'da bir araya gelen 45 aşiretin lideri, PYD'ye karşı 'Ceyş Aşair el Şarkiye' adıyla ordu kurulmasını kararlaştırdı.

Suriye'nin önde gelen Arap aşiretleri 'federasyon' ilan eden PYD'ye karşı ortak Arap ordusu kurma kararı oldu. PYD'nin tek taraflı 'federasyon' ilanı Suriye'deki Arap aşiretlerini ayağa kaldırdı.

45 AŞİRET LİDERİ KATILDI

Halep, Deir ez Zor, Rakka ve Haseke'nin önde gelen aşiretlerinin reisleri Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmet Berri'nin de katıldığı bir toplantıda bir araya geldi. Şanlıurfa'da gerçekleşen ve 45 aşiret liderinin katıldığı toplantıdan önemli kararlar çıktı. Dün ilan edilen sözde ''Kuzey Suriye Federasyonu''nun Suriye halkına ihanet olduğu ve kararın kesinlikle tanınmayacağı ifade edildi.

PYD BİTENE KADAR KALACAK

Suriye'nin kuzeyini tümüyle ele geçirme planları yapan PKK/PYD'ye karşı acil olarak Ceyş Aşair el Şarkiye (Doğu Aşiretleri Ordusu) adıyla Arap ordusu kurulması kararlaştırıldı. Yeni Şafak’ın yer verdiği habere göre aşiret liderleri bu ordunun PYD bitirilene kadar dağıtılmaması konusunda mutabakata vardı.

SMDK: YAPIYI MECLİS BELİRLER

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da 'federasyona' karşı çıktı. Koalisyondan yapılan açıklamada ''Suriye devletinin yapısı, müzakereler sonunda oluşacak Meclis tarafından belirlenecektir. Tek başına hiçbir parti ya da birim, devletin yapısını belirleyemez'' denildi.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum