41 Kişiye Ergenekon'dan Suç Duyurusu

15.08.2013 18:45
41 Kişiye Ergenekondan Suç Duyurusu
Ergenekon Davası'na bakan mahkemeden 41 kişi hakkında suç duyurusu...

Darbeye teşebbüsten verilen müebbet hapis cezalarının delillerinden biri olarak kabul edilen belgede kamuoyunun yakından tanıdığı isimler var.

Tarihi Ergenekon Davasında kararını açıklayan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, darbeye teşebbüs suçundan verilen müebbet hapis cezalarının delillerinden biri olan “Kitleşim” adlı belgeye de yer verdi.

Mahkeme, bu belgenin üretim ve dağıtım kanallarında yer alan isimler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

“Kitleşim” adlı belge, 2010 tarihinde Gölcük’teki Donanma Komutanlığı İstihbarat Şubesi’nin zemininde yapılan aramada bulunmuştu.

Çuval içindeki bir CD’de bulunan belgede, “İnternet Ekipleri Kurulmalı”, Sivil Dağıtım Ağları Geliştirilmeli”, “Mail Listeleri Toplanmalı” ile “Medya İletişim Koordinasyon” başlıkları altında, medya ve kamuoyunun yönlendirilmesinde görevlendirilecek isimlerin yer aldığı belirtilmişti.

Belgede, “Üretim”, “Emekli”, “Muvazzaf” ve “Yurtdışı” başlıkları altında görev dağılımı yapılan isimlerin de bulunduğu ileri sürülmüştü.

Bu isimlerin büyük bölümünün, iddiaların geçtiği tarihlerde görevde olan ancak daha sonra Ergenekon ve Balyoz Davalarından ceza alan askerlerden oluştuğu iddia edilmişti.

Ergenekon sanıkları Emekli Albay Dursun Çiçek, Emekli Yüzbaşı Hasan Ataman Yıldırım ve Emekli Albay Hüseyin Vural Vural da listede ismi geçenler arasındaydı.

DİKKAT ÇEKEN İSİM

Hakkında suç duyurusunda bulunulan 41 kişiden biri ise dikkat çekici.

Amerika'daki Hudson Enstitüsü'nde, “Türkiye’de kaos” yaratacak bir senaryonun tartışıldığı iddia edilen toplantıya katılan Zeyno Baran’ın adı da 41 kişilik listede yer aldı.

Mahkeme, suç duyurusuna ilişkin yazıyı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.  

TRT Haber

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim