1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. 40 Yaşın Altındaki Müslümanlara Aksa Yasağı
40 Yaşın Altındaki Müslümanlara Aksa Yasağı

40 Yaşın Altındaki Müslümanlara Aksa Yasağı

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ahlaksızlığı devam ediyor.

A+A-

İslami Vakıflar Genel Müdürü Şeyh Azzam El-Hatib, sabah 10 Siyonist yerleşimci, işgal askerlerinin korumasında El-Megaribe kapısından Mescid-i Aksa'ya girdiğini belirtti.

İsrail askerlerinin Müslümanların Aksa'ya girişine engellediğini ve Batı Şeria ile Kudüs arasındaki kontrol noktalarda sıkı denetim uyguladığını aktaran Hatib, 40 yaş altı Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girişine izin verilmediğini de bildirdi.

Siyonistler, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa külliyesinin altında, "Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu" iddiasıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Siyonist yerleşimciler ve İsrailli yetkililer, zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ahlaksızlıklar nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Çarşamba günü de yaklaşık 100 Siyonistin Mescid-i Aksa'nın avlusuna girişine izin verilmesinin ardından Aksa ve çevresinde çıkan çatışmalarda 27 kişi yaralanmıştı. Olayda İsrail askerlerinin, 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar giderek, Kıble Mescidi'nin içinde mihrab ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdiği belirtilmişti. 

HABERE YORUM KAT