1. HABERLER

  2. HABER

  3. 4 Komutan Hakkında Soruşturma
4 Komutan Hakkında Soruşturma

4 Komutan Hakkında Soruşturma

Hasdal Cezaevi'nde tutuklu muvazzaf askerleri ziyaret eden 4 komutan hakkında soruşturma açıldığını ortaya çıktı.

28 Aralık 2011 Çarşamba 04:40A+A-

Geçen şubat ayında Hasdal Cezaevi'ni ziyaret eden dönemin Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in de aralarında bulunduğu generaller hakkında Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "terör örgütüne yardım ve yataklık" iddiası ile soruşturma yürütüldüğü ortaya çıktı.

2011/2036 soruşturma numarası verilen dosyada şüpheli olarak eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlu ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Aksay'ın isimleri geçiyor.

Komutanlar, 18 Şubat 2011'de Balyoz davası kapsamında tutuklanarak Hasdal Cezaevi'ne konulan 24'ü general ve amiral toplam 102 muvazzaf subayı ziyaret etmişti.

Bu ziyaret sonrası Genç Siviller ve Adalet Platformu, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

Edinilen bilgilere göre yapılan suç duyuruları birleştirildi ve soruşturma açıldı.

4 KOMUTAN ŞÜPHELİ

Dosya kapsamında bulunan Işık Koşaner'in ses kaydının Ankara'da benzer bir soruşturma yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin'e gönderildiği belirtildi.

Yürütülen soruşturmanın ilk evresinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görevsizlik kararı vererek dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği öğrenildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, yaptığı incelemenin ardından dosyayı görev suçu olmadığı iddiası ile Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade ettiği öğrenildi.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, Yargıtay'dan gelen dosya üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Komutanların soruşturma kapsamında önümüzdeki günlerde ifadeye çağrılabilecekleri belirtiliyor.

SİLİVRİ'DE ASKER YASAĞI

Muvazzaf generallerden, Ergenekon ve Balyoz davası tutuklularına Silivri Cezaevi'nde yapılan ve kamuoyunda "genelkurmay desteği" olarak yorumlanan ziyaretlere Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yasak geldi.

Sanıkları; sadece aileleri, avukatları ve yasa gereği kendilerinin talep ettikleri üç yakınları ziyaret edebilecek.

Kaynak: Sabah Gazetesi

HABERE YORUM KAT

1 Yorum