1. HABERLER

  2. HABER

  3. 4 Bakanla İlgili Fezleke Adalet Bakanlığı'nda
4 Bakanla İlgili Fezleke Adalet Bakanlığı'nda

4 Bakanla İlgili Fezleke Adalet Bakanlığı'nda

Adalet Bakanı Bozdağ, İstanbul merkezli operasyonun ardından görevinden istifa eden dört bakanın fezlekesinin Adalet Bakanlığı'na geldiğini ve incelendiğini belirtti.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul merkezli operasyonun ardından görevinden istifa eden dört bakanın fezlekesinin Adalet Bakanlığı'na geldiğini ve fezlekelerin incelendiğini belirtti. 

TBMM Adalet Komisyonu'nda HSYK'nın yapısına ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine katılan Bozdağ, verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, eleştirilen bütün konuları dikkate alan, herkesin üzerinde mutabık kalacağı Anayasa değişikliğinin hayata geçirilebileceğini belirtti. 

Her gün manşetlerde olan ve bu kadar çok tartışılan yargıyla Türkiye'nin yoluna devam etmesinin fayda sağlamadığını dile getiren Bozdağ, döneme göre başka ideolojilerin yargıda etkin olduğuna dikkati çekti. Hiçbir mensubiyetin yargının üzerinde hükümran olmaması gerektiğini vurgulayan Bozdağ, böyle bir yapının kurulması gerektiğini kaydetti. 

Bozdağ, uzlaşma çağrısının komisyonda görüşülen HSYK'nın yapısına ilişkin kanun teklifiyle ilgili olmadığını belirterek, yasa teklifiyle ilgili sürecin ayrı olduğunu söyledi. Anayasa değişikliğinde partilerin uzlaşı ortaya koyması halinde eleştirileri ortadan kaldıracak düzenleme yapılabileceğini ifade etti. 

Yanlış yaptıkları bir durum olması halinde bunu kabul ettiklerini dile getiren Bozdağ, "Yargı hukukun emrinde olsun. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı çerçevesinde yapılması gereken en doğruyu uzlaşarak beraber yapabiliriz. Umarım bu tartışmalar, yargı konusunda ortak adım atılmasına imkan verir" diye konuştu.

Bozdağ, başka bir soru üzerine, yasa teklifinin komisyonda görüşülmesi sırasında eleştirileri dikkate alan değişiklikler olacağına ve olgunlaşacağına inandığını ifade etti. 

Adalet Bakanı Bozdağ, İstanbul merkezli operasyonun ardından istifa eden eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile ilgili fezlekelerin Adalet Bakanlığı'na geldiğini ve ilgililerce incelendiğini bildirdi. 

Bozdağ, fezlekelerin inceleme bittikten sonra Meclis'e sevkedileceğini kaydetti.

"HSYK yapısı ve Anayasa değişikliği ile ilgili çalışmayı yapmaya varız"

HSYK'nın yapısında değişiklik öngören teklif üzerinde devam eden usul tartışması konusunda görüşlerini dile getiren Bozdağ, muhalefete, "Türkiye'nin bu sorunları yaşamaması, bir daha benzer tartışmaların içine girmemesi için iktidarın, ana muhalefetin, diğer muhalefet partilerimizin biraraya gelip yeni bir HSYK yapısı ve Anayasa değişikliği ile ilgili çalışmayı yapmaya varız" çağrısında bulundu.

Bozdağ, şöyle konuştu:

"Biz bununla ilgili çalışmayı yapmaya da varız. Biz bu noktada birlikte uzlaşarak, yepyeni bir yapı ortaya koymaya da hazırız, her türlü işbirliğine hazırız. Ama dün başka bugün başka bir ilke etrafında durursak, ana ilkeyi görmezden gelirsek bu şikayetler bitmez. Bu düzenlemeler de bu şikayetleri bitirmez, yarın başka şikayetler olur. Onun için gelin, HSYK'ya, hukuk devleti konusunda siyasal pozisyonlarımız, duruşlarımız çerçevesinde değil, el birliği ile Türkiye ve milletimiz için beraber bakalım. Biz buna da açığız. Daha iyisini beraber yapalım. Komisyonda bu teklifteki pek çok husus sizin katkınızla değişecektir. Ama biz daha doğrusunu, Anayasa'yı birlikte uzlaşarak yapabiliriz."

Muhalefetin HSYK üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduğuna yönelik iddialarına ilişkin de Bozdağ, bakan olarak HSYK üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmadığını, soruşturmanın gizliliğini ihlal eden kişilerle ilgili suç duyurusunda bulunduğunu, HSYK'yı bununla ilgili göreve çağırdığını söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT