1. HABERLER

  2. HABER

  3. 330 Hasta Mahkûm İçin Af
330 Hasta Mahkûm İçin Af

330 Hasta Mahkûm İçin Af

Birçok tasarının tartışıldığı Bakanlar Kurulu toplantısından mahkûmlara müjde çıktı. Ceza ve infaz tasarısıyla 330 hasta mahkûm aftan yararlanacak.

A+A-

 

Adnan Keskin / Taraf

Başbakanlık Merkez Bina’da dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan ve yaklaşık altı saat süren Bakanlar Kurulu toplantısından önemli kararlar çıktı. Birden çok tasarının gündeme geldiği toplantıyla ilgili açıklamayı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaptı.

Mahkûmlara müjde

Toplantıda, karara bağlanan tasarıdan ilki Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan, ceza ve infaz rejiminde değişiklik öngören tasarı oldu. Tasarı yasalaşırsa, evli olan hükümlüler üç ayda bir ailesiyle görüşebilecek, bu süre üç saatten 24 saate kadar olacak. Açık cezaevlerinde yılda üç defa olan ev izni dörde çıkarılıyor. Ölüm ya da hastalık nedeniyle izin verilen hükümlü ve tutuklular evinde, ikinci derece dahil kan hısımlarının yanında veya gittiği il-ilçedeki kapalı cezaevinde kalabilecek, buna ilin valisi karar verecek.

Ağır hastalık, sakatlık nedeniyle cezaevinde yaşamını yalnız sürdüremeyecek durumda olanların infazı tedavi olana kadar geri bırakılabilecek. Bu raporları Adlî Tıp verecek. Babacan, düzenlemeden bugün itibariyle 330 hükümlünün yararlanabileceğini söylerken, Ergenekon sanıklarının da yeni düzenlemelerin kapsamında olacaklarını bildirdi. Toplantından çıkan iki sürpriz karar ise, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) kapatılması ile 2B uygulamasının, bu ayın sonundan başlamak üzere üç ay süreyle uzatılması oldu.

Açlık grevleri

Babacan, Taraf ’ın cezaevlerinde PKK ve KCK’lı mahkûmların kritik eşikteki açlık grevleriyle ilgili sorusunu da yanıtladı. Babacan, eylemlerin ancak Abdullah Öcalan’la görüşme halinde sona erebileceğine ilişkin görüşlerin toplantıda gündeme gelip gelmediği sorusuna şu yanıtı vermekle yetindi: “Devletin bir şefkat eli ve güçlü yaptırımları vardır. Devletimizin alanında en etkin şekilde kullanarak gerekli adımları zamanı gelince atarız.”

Başbakan Erdoğan’ın terörle mücadelede önemli gelişme olacak sözünün İmralı ile görüşme anlamına mı geldiği sorusuna ise Babacan, “Terörle mücadelenin çok kapsamlı yönleri var. Dolayısıyla bizim terörle mücadelede bütün bu unsurları kullanmamız gerekiyor. Geçtiğimiz hafta bu konuları detaylı bir şekilde konuştuk. Bu konuyla ilgili tüm stratejiler belirlendikten sonra detaylar paylaşılır” yanıtını verdi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum