31 Mayıs Gazze'yle Dayanışma Günü İlan Edildi

29.05.2016 18:23
31 Mayıs Gazze'yle Dayanışma Günü İlan Edildi
Mavi Marmara gemisine saldırının altıncı yıldönümünde Gazze ile dayanışma günü etkinliği düzenlenecek.

Ablukayı kırmak üzere kadın aktivistleri deniz yoluyla Gazze Şeridi'ne götürecek filoya destek için başlatılan girişim, Mavi Marmara gemisine saldırının altıncı yıldönümü münasebetiyle 31 Mayıs'ta Gazze ile dayanışma günü düzenleyecek.

Gazze'ye Destek İçin Uluslararası Halk Heyeti Başkanı Isam Yusuf, dün (28 Mayıs Cumartesi) konuyla ilgili yaptığı ve Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan açıklamada, Mavi Marmara gemisine saldırının yıldönümünde Filistin'de işgalin sona erdirilmesi ve ablukanın kaldırılması için çağrı yapılmasını istedi.

Yusuf, uluslararası toplumdan kadın aktivistleri Gazze'ye götürecek gemileri korumasını ve işgal güçlerinin saldırısına veya engellemesine maruz kalmadan sağ-salim Gazze'ye ulaşmalarını sağlamasını talep etti.

Gazze'ye liman açılması ve yüzen santral ile elektrik krizinin çözülmesi için Türkiye'nin gösterdiği çabaların ve Filistinlilerin taleplerinin desteklenmesi çağrısında bulunan Yusuf, ablukanın halkı topluca cezalandırmak ve insanlığa karşı işlenmiş bir suç olduğunu belirtti.

İşgal rejimi liderleri aleyhinde uluslararası mahkemelerde dava açılması gerektiğini bildiren Yusuf, Mısır'dan da Rafah Kapısı'nı açmasını istedi.

FİEM

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim