1. HABERLER

  2. HABER

  3. 308 Günde 38 Polis İntihar Etti
308 Günde 38 Polis İntihar Etti

308 Günde 38 Polis İntihar Etti

Polis intiharlarının ardında psikiyatrik tedaviden kaçış yatıyor. Ruhsal sorunu olan polis memurları psikiyatride viziteye çıkmaları halinde silahlarına el konulduğu için tedavi olmuyor. Sonuç: 308 günde 38 intihar.

A+A-

AYBİKE EROĞLU / YENİ ŞAFAK

Küçük sebeplerden soruşturma yiyen, ummadığı zamanlarda tayini çıkartılan bir meslek grubu polisler. Nöbet, mesai derken, sosyal hayatla da kısa sürede ilişkisi kesilen polislerin görev stresine bir de emniyetteki mobbing ve ekonomik sıkıntılar da ekleniyor. Geçtiğimiz 308 günde 38 son 3 yılda ise 82 intihar vakasının yaşanması, polislerin yaşam zorluğunu gözler önüne sererken uzmanların değindiği bir diğer önemli nokta ise silaha el konulması. Ruhsal sorunu olan polis memurları psikiyatride viziteye çıkmaları halinde silahlarına el konabiliyor. Polis memurları silahlarına el konulmaması için tedavi olmaktan köşe bucak kaçıyor.

ÇÖZÜMSÜZLÜK ÖLDÜRÜYOR

Prof. Nevzat Tarhan, bu kişilerin sorun çözme stili geliştiremediği için intihar ettiğini anlattı. İntiharlar emniyet teşkilatının kanayan yarası olarak ifade edilirken, genellikle görevden sürülmüş, kötü yerlerde çalıştırılmış, mobbing uygulanmış polislerin intihar ettiğine işaret ediliyor. 'Bu onların suçu değil kolaya kaçmak da değil. Böyle bir durumda kişi kendini çözümsüz hissettiği zaman kendi hayatına son veriyor' diyen Tarhan, 'Kişi bu noktaya gelmeden önce çeşitli belirtiler gösterir, önce bu belirtilerin dikkate alınması gerekiyor. Onların yardıma ihtiyacı var suçlayıp yargılanmamaları gerekiyor' şeklinde konuştu.

Direkt el konmamalı

Kişilerin direkt silahlarına el konmasının doğru olmadığını ve emniyetin bu konuda köklü bir çözüm üretemediğini vurgulayan Tarhan, 'Hemen silahın alınması çok sağlıklı değil. Onun yerine silah taşıyabilir mi taşıyamaz mı diye doktor raporu olursa silaha el konulması söz konusu olmalı' diye konuştu. Polislere yönelik psikolojik danışmanlık hizmetlerinin koruyucu şekilde yapılması gerektiğini anlatan Tarhan, intihar noktasına gelmeden risk değerlendirilmesi yapılmalı' dedi.

Etkin destek sistemi yok

'Mesleki sıkıntılar başta olmak üzere bireysel sıkıntılar, maddi imkansızlık iş stresi birleşince ölümcül bir karışım oluşturuyor' diyen Psikiyatrist Doç. Dr. Armağan Samancı, 'Meslek uzun saatler ve zor şartlar altında yapılan bir meslek. Bu insanların çoğu genç, ilişkiler ve maddi imkânlar konusunda yaşadıkları sıkıntılar da üstüne eklenince işin içinden çıkamıyorlar. Bu durum bireylerin yaşamlarını sorgulayıcı bir çizgiye gelmelerine neden oluyor. Emniyetin psikologları yetersiz kalıyor' dedi.

 

HABERE YORUM KAT