1. HABERLER

  2. HABER

  3. “300 YPG Militanı Türkiye Hastanelerinde Tedavi Edildi”
“300 YPG Militanı Türkiye Hastanelerinde Tedavi Edildi”

“300 YPG Militanı Türkiye Hastanelerinde Tedavi Edildi”

İngiliz The Independent gazetesi, Türk hastanelerinin kapılarını "bir zamanlar terörist olarak görülen" Kürt yaralılara açtığını öne sürdü.

A+A-

Gazete, Suriye'de PYD-YPG denetiminde bulunan bölgede IŞİD'e karşı savaşan ve PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak bilinen YPG militanlarının Türkiye devlet hastanelerinde tedavi edildiklerini vurguladı.

Ağır şekilde yaralı militanların Şanlıurfa'daki hastanelere kaldırıldığını savunan Independent, hafif yaralıların ise Suriye sınırındaki Suruç'ta doktorlar tarafından tedavi edildiğini ileri sürdü.

CNN TÜRK'te yer alan habere göre Independent şöyle devam etti:

“Suruç hastanesinde gönüllü olarak çalışan tecrübeli doktor Ethem Şahin, 'Sınır polisiyle mutabakat var: Türkiye'ye YPG üniforması giyip gelmeyin. Tüm yaralılar önce ağrı kesici ve bandaj gibi ilk yardım için Kobani'de bir kliniğe götürülüyor. Orada, savaş kıyafetleri çıkarılıyor ve sivil kıyafetler giydiriliyor.”

Ethem Şahin şöyle devam etti: "Hastane sisteminde savaşçılar 'Suriyeli misafir' olarak kaydediliyor. Bazıları gerçek adını veriyor, bazıları ise takma isim kullanıyor. Savaşçıların hiçbiri hastanede gerektiğinden bir gün daha fazla kalmıyor. Tedavilerinin devamı için özel evlere götürülüyorlar. Ardından da kayboluyorlar."

Gazete, kaybolanların aslında IŞİD ile savaşa devam etmek için Kobani'ye döndüklerini öne sürdü.

Suruç devlet hastanesinde tedavi gören militanlardan birinin de 19 yaşında Zelal takma adlı bir yaralı olduğunu kaydeden gazete, kolunda şarapnel yarası olan genç kadının Türk hastanelerinde tedavi edilmekten hoşlanmadığını söylediğine dikkat çekti.

Gazete, Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi'nin de YPG militanlarının devlet hastanelerine geldiğini itiraf ettiğini belirtti.

Son iki ay içerisinde 300 kadar YPG militanının Türkiye'de tedavi edildiğini söyleyen Çiftçi, "Savaş zamanında normal yasa uygulanmaz. Biz insanlara kim olduğuna bakmaksızın yardım ederiz" şeklindeki sözlerine yer verdi.

Bunun IŞİD militanları için de geçerli olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Kaymakam, "Bu konuda yorum yapamam. Bu benim yetkim dahilinde değil" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum