1. HABERLER

  2. HABER

  3. 30 Milyon İnsan Köle Olarak Kullanılıyor
30 Milyon İnsan Köle Olarak Kullanılıyor

30 Milyon İnsan Köle Olarak Kullanılıyor

Avustralya merkezli bir vakfın raporuna göre dünyadaki köle sayısı 30 milyon.

A+A-

liğin 19'ncı yüzyılda yasal olarak kaldırılmasına rağmen, kölelik sistemi hala dünyanın pek çok yerinde fiilen devam ediyor. Merkezi Avustralya'da bulunan Özgürce Dolaşmak Vakfı'nın hazırladığı rapora göre, modern kölelerin yarısı Hindistan'da yaşıyor.

Çocuk evliliklerinin ve çocukların zorla çalıştırılmasının yaygın olduğu ülkede, 1 milyon 800 bin kişinin köle gibi yaşadığı tespit edildi. Köleler, fuhuş sektörüne satılıyor, zorla fabrikalarda çalıştırılıyor ya da hizmetçi olarak kullanılıyor.

Köle olarak nitelendirilen insanların bazılarının çocukları da köle olarak doğuyor. Köleler arasında, borçlarını ödeyemedikleri için bu duruma düşenler de bulunuyor. Rapora göre, oransal olarak en fazla köle Moritanya'da bulunuyor.

3 milyon 800 binlik Moritanya nüfusunun 140 binden fazlasını köleler oluşturuyor. İnsanların alınıp satılmasının ülke kültürüne yerleştiğine dikkat çekilen raporda, kölelerin zaman zaman armağan olarak başkalarına verildiğine dikkat çekiliyor.

Rapora göre, köleliğin hala yaygın olduğu ülkeler arasında Çin, Gabon, Gambiya, Fildişi Sahili, Haiti, Pakistan ve Nepal de başı çekiyor. Haiti'de her 10 çocuktan birinin köle olarak çalıştırıldığı belirtiliyor.

Avustralya Vakfının raporunda, köle ticaretinin, dünyada uyuşturucu ticaretinden sonra en büyük sektörü oluşturduğu kaydediliyor. Yapılan araştırmada, borcu yüzünden çocuk yaşta zorla evlendirilenler, alım-satıma konu olanlar, insan kaçakçılığına maruz kalanlar köle olarak değerlendiriliyor.

TRT

HABERE YORUM KAT