1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 30 Bin Kişiye Yakın Yeni Bir Göç Dalgası Türkiye Sınırına Dayandı
30 Bin Kişiye Yakın Yeni Bir Göç Dalgası Türkiye Sınırına Dayandı

30 Bin Kişiye Yakın Yeni Bir Göç Dalgası Türkiye Sınırına Dayandı

Muhaliflerin Türkiye sınırında Azez-Cerablus hattındaki ilerleyişine misilleme yapan IŞİD'in Perşembe günü Suriye'nin kuzeyindeki kamplara saldırısı sonucu, Türkiye sınırına yakın kamplara göç edenlerin sayısı 30 bine yaklaştı.

A+A-

Türkiye-Suriye sınırında insani yardım çalışmalarında bulunan İHH yetkilileri, IŞİD'in saldırdığı Halep'in Azez ilçesinin doğusundaki Mukaveme, Harameyn ve İğde kamplarında barınan yaklaşık 30 bin kişinin, Kilis'teki Öncüpınar sınır kapısının karşısında bulunan Bab-ı Selam ve Succi kampları civarına göç ettiğini söyledi.

Yerel kaynaklar ise kamplarda barınan kişilerin çadırlarıyla birlikte hareket ettikleri için şimdilik Suriye topraklarında barınmaya devam edebildiklerini kaydetti.

IŞİD dün muhaliflerin Türkiye sınırında Azez-Cerablus hattındaki ilerleyişine misilleme olarak, Kilis'in karşısındaki İğde, Havar Kilis ve Harameyn sığınmacı kamplarına saldırmıştı. Yaklaşık 10 bin kişinin barındığı İğde kampından bir kadın ve bir çocuğun öldüğü saldırıda, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Kaynaklar örgütün saldırı sırasında bazı çadırları ateşe verdiğini ve çok sayıda kişiyi de alıkoyduğunu kaydetmişti.

Sultan Murat, Mutasım Tugayları, Feyleku'ş Şam ve Ahraru'ş Şam gruplarından oluşan muhalifler, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırında bir haftadır ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava desteğiyle DAEŞ ile mücadeleye ağırlık vermişti.

 

Kaynak: AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT