1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. 30-31 Mayıs'ta Gündem: Mavi Marmara ve Kudüs
30-31 Mayısta Gündem: Mavi Marmara ve Kudüs

30-31 Mayıs'ta Gündem: Mavi Marmara ve Kudüs

30-31 Mayıs günlerinde İstanbul’un gündemi “Mavi Marmara ve Özgür Kudüs” olacak. İşte ayrıntılar...

A+A-

HAKSÖZ-HABER

İHH İnsani Yardım Vakfı, Mavi Marmara saldırısının 2. yıldönümünde iki gün boyunca kapsamlı etkinlikler düzenliyor. Etkinlik programı 30 Mayıs’ta 18:30’da Haliç Tersanesi’nde bulunan Mavi Marmara gemisindeki buluşma ile başlayacak ve Taksim Meydanı’nda 31 Mayıs akşamı saat 19:00’daki Mavi Marmara ve Özgür Kudüs Yürüyüşü’ne dek sürecek.

İŞTE PROGRAMIN DETAYLARI:

30 Mayıs 2012:

İki gün boyunca sürecek etkinlikler 30 Mayıs akşamı 18:30’da Haliç Tersanesi’ndeki Mavi Marmara gemisinde başlayacak. Gece boyunca gemide çeşitli yazarlar, aktivistler, STK temsilcileri, Filistin davasının gönüllüleri konuşma yapacak, kendileriyle sohbetler edilecek.

TV’ler ve haber ajanslarının canlı yayın yapağı gemideki ses düzeni geminin her yerinden ve tersaneden duyulacak şekilde kurulacak.

Programda şu isimler konuşacak ve kendileriyle sohbet etme imkânı olacak:

Şeyh Raid Salah, Bülent Yıldırım (İHH Genel Başkanı), Rıdvan Kaya (Özgür-Der Genel Başkanı), Abdurrahman Dilipak, Ramazan Kayan, Ahmet Varol, Hakan Albayrak, Ebubekir Sifil, Yaşar Düzenli, Cüneyt Sarıyaşar, Talha Hakan Alp, Şerafettin Kalay, Hamdi Aslan, Abdulmetin Balkanlıoğlu, Nurettin Yıldız ve Adem Özköse…

Ayrıca Filistinli yetimler, şehit yakınları, Mavi Marmara saldırısının tanıkları da gemide olacak ve Gazze’den bağlantılar yapılacak.

Mavi Marmara Ezgileri:

Programda sanatçılar da ezgi ve marşlarını Mavi Marmara şehitleri için seslendirecek.

Ömer Karaoğlu
Grup Genç
Mikail
Grup Yürüyüş
Ammar
Selami Güneş

Belgesel Gösterimi:

Gemide “Son Liman Özgürlük” belgeselinin gösterimi yapılacak.

31 Mayıs 2012:

seyh-raid-salah_ozgur-suriye-ordusu.jpgSABAH NAMAZI:

Mavi Marmara yolcusu, Kudüs Muhafızı Şeyh Raid Salah’ın imamlığında 2 yıl önce saldırının olduğu saatte olduğu gibi gemide hep beraber sabah namazı kılınacak.

Saat 11:00'de ise dünya yetimleri ve aktivistlerin çocukları ile Mavi Marmara’da basın toplantısı düzenlenecek.

“Mavi Marmara ve Özgür Kudüs” Yürüyüşü

19:00’da Taksim Meydanı’nda buluşulacak. İstiklal Caddesi’nden Tünel’e yürünecek. Yürüyüş sonunda basın açıklaması yapılacak.

***

Mavi Marmara

Gazze’de uygulanan ambargoyu kırmak ve insani yardım ulaştırmak için yola çıkan Mavi Marmara ve diğer gemilerden oluşan Gazze’ye Özgürlük Filosu’na 31 Mayıs 2010 sabahında İsrail saldırmıştı. Bu saldırı sırasında 9 insani yardım gönüllüsü kardeşimiz şehit oldu. Uğur Süleyman Söylemez 2 yıldır komada bulunuyor. 50’nin üzerinde gönüllü yaralandı.  Yolculara eziyet edilip, hapsedildiler ve eşyaları ve gemiler gasp edildi.

Filo ile ilgili gerek katılımcıların ülkesinde gerekse diğer ülkelerde ve uluslararası mekanizmalarda İsrail’e yönelik tepkiler devam ediyor. Ulusal hukuk ve uluslararası hukuk nezdinde İsrailli sorumluların cezalandırılması için de çalışmalar devam ediyor.

Türkiye’de ilk somut adım, İHH’nın ısrarlı çabaları sonucu Mavi Marmara İddianamesi’nin tamamlanarak mahkemeye gönderilmesiyle atılmış oldu.

Bu arada İsrail gitgide yalnızlaşıyor. Bir taraftan tüm hukuksuzluklarını kapatmaya ve unutturmaya çalışıyor, diğer yandan yaptıklarını meşru göstermeye çalışıyor. Ayrıca İsrail hakkında dünya kamuoyunda Mavi Marmara sonrasında oluşan olumsuz imajı değiştirmek için de yoğun propaganda faaliyetleri yürütüyor. Bu faaliyetler için basına, PR kuruluşlarına ve kiraladığı kişilere kendisini desteklemeleri için milyonlarca dolar veriyor. 

Mavi Marmara gemisi ise adaletin, barışın, özgürlüğün sembolü olarak tüm dünyada konuşulmaya, hayırla yâd edilmeye devam ediliyor. Filo’ya bir şekilde en ufak katkısı olanlar ve tarafını Yardım Filosundan, Filistin halkından yana tutanlar ve şehitler kırsal Afrika köylerinden kentlere kadar kalplerde sarsılmaz bir yer edindi. Halklar, Mavi Marmara’nın başlattığı yürüyüşü, Kudüs’ü özgürleştirecek büyük yürüyüş için en önemli adım olarak görmektedir.

Ve Özgür Kudüs…

Mavi Marmara etkinliklerini bu yıl “Özgür Kudüs” gündemli gerçekleştirecek olan İHH, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kudüs Müslümanlar için kutsaldır. İlk kıblemiz ve ayetlerle sorumluluğumuzun hatırlatıldığı mabedimizdir. Sadece Müslümanlar için değil ilahi dinlerin merkezi olmakla diğer din mensupları için de özel anlam taşır. Kudüs tarih boyunca barışın da zulmün de merkezi olmuştur. İsrail; Kudüs’e ve çevresine zulüm, acı ve gözyaşı getirmiştir. Kudüs’ün özgürlüğü, Siyonizme karşı Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudilerin ve tüm insanlığın özgürlüğünün anahtarıdır.  Mavi Marmara’da İsrail’in gerçek yüzü deşifre olmuştur. İnsanlığın ortak vicdanının tavrı da açıkça tüm kalplerde yer bulmuştur. Bu misyon yürüyüşünü devam ettirmektedir. 

Bu çerçevede bizler de İHH İnsani Yardım Vakfı olarak 31 Mayıs gecesi ve sonrasında yaşananları her geçen gün azalan değil artan bir sorumlulukla anlatmak, unutturmamak hem şehitlerin örnek hayatlarıyla hem de Filonun örnek misyonuyla daha çok insana ulaşmak için çalışmaktayız. Filistin halkının özgürlüğüne, herkes için insani yaşam koşullarının sağlanmasına ve Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne yönelik çalışmalarımızı bu vesile ile bir kez daha tıpkı Filistin halkının yıllarca her seferinde yeniden heyecanla devam eden direnişi gibi sürdüreceğiz. Elbette bütün kardeşlerimizden katkı ve desteklerini bekliyoruz.”

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum