1. HABERLER

  2. HABER

  3. 3. Ordu'daki Toplantıya Kimler Katıldı?
3. Ordudaki Toplantıya Kimler Katıldı?

3. Ordu'daki Toplantıya Kimler Katıldı?

Albay Dursun Çiçek'in ıslak imzasını taşıyan ve kamuoyunda 'Kaos Planı' olarak bilinen belgeyle ilgili davada, gizli tanık Efe'nin verdiği ifadeler mahkemeyi harekete geçirdi.

25 Haziran 2011 Cumartesi 02:19A+A-

Efe, 23-24 Mayıs tarihlerinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde önemli bilgiler vermiş, 2009'da Erzincan'da darbe konulu seminer düzenlendiğini anlatmıştı. Ankara ve İstanbul'dan da çok sayıda generalin katıldığı toplantının, 'Balyoz'dan daha büyük olduğunu söylemişti. Mahkeme, dünkü duruşmada ara kararlar aldı. Genelkurmay ve 3. Ordu Komutanlığı'na ayrı ayrı müzekkere yazılarak, 3. Ordu veya bağlı birimlerde 2009'da yapılan plan ve iç güvenlik semineri gibi tüm toplantıların isimleri, katılımcıları ve tarihleriyle birlikte bildirilmesini istedi. Mahkeme Genelkurmay'a ayrıca, o dönem Bilgi Destek Daire Başkanlığı'nda görev yapanların kimler olduğunu da sordu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Mayıs tarihinde 2 ay ertelediği davanın dünkü duruşmasında sanık ve avukatların taleplerini değerlendirdi. Gizli tanık Efe'nin '2009 yılında Erzincan'da Balyoz'dan daha büyük bir plan semineri yapıldığı' şeklindeki iddiaları doğrultusunda ara kararlar aldı. Tutuklu sanık Albay Dursun Çiçek'in geçici olanlar dahil görev yaptığı tüm yerler ayrıntılı bir şekilde istenecek. Bunun için Genelkurmay Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na yazı gönderilecek.

Tutuklu sanık Mehmet Deniz Yıldırım'da ele geçirildiği iddia edilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bazı üst düzey bürokratların ses kayıtları ile buna ilişkin teyp çözüm tutanakları özel yetkili Erzurum Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne iletilecek. Sanık İlhan Cihaner'le ilgili yürütülen soruşturma dosyasındaki ses kayıtlarıyla bir ilgilerinin bulunup bulunmadığı araştırılacak.

Mahkeme heyeti, ayrıca, Erzincan'daki Ergenekon örgütü iddiaları doğrultusunda iddianame hazırlanan İlhan Cihaner hakkındaki dosyanın akıbetinin araştırılmasına karar verdi. Duruşmada dinlenilen gizli tanık Efe'nin beyanları karşısında da, 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' davasıyla ilgili tanık beyanları ile tüm bilgi ve belgelerin istenmesi için Erzurum Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne yazı yazılmasına hükmetti. Gizli tanık Efe'nin duruşmada verdiği beyanlar dikkate alınarak, teslim ettiğini söylediği fotoğraflar ve kamera görüntülerinin özel yetkili Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istenmesi kararlaştırıldı. Mahkeme, yine arabasının kurşunlandığını, kendisinin öldürülmek istendiğini söyleyen Efe'nin bu konuya ilişkin 'bir yüzbaşı ve korucu başının Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı ve mahkum olduğu' şeklindeki beyanları üzerine bu konudaki dava dosyasının da ilgili mahkemeden istenilmesine hükmetti.

PERSONEL isimleri istendi

Mahkeme heyeti, ayrıca, Genelkurmay Başkanlığı ve 3. Ordu Komutanlığı'na ayrı ayrı müzekkere yazılarak, 3. Ordu Komutanlığı veya bağlı olan birimleri içerisinde 2009 yılında plan semineri, iç güvenlik semineri ve sair tüm adlar altında yapılan tüm toplantıların isimleri, katılımcıları ve tarihleriyle birlikte bildirilmesine karar verdi. Genelkurmay Başkanlığı'na yazı yazılarak 2 Nisan 2006-16 Aralık 2009 tarihlerinde Genelkurmay Bilgi Destek Daire Başkanlığı'nda ve bu başkanlığa bağlı destek şubesinde görev yapan komutan, şube müdürü ve tüm görevlilerin isimlerinin ve görev tarihlerinin de sorulması karara bağlandı. Tutuklu 3 sanıkla birlikte toplam 7 kişinin yargılandığı davanın bir sonraki duruşması ise 1 Ağustos 2011'de yapılacak.

Tanju Özkaya / Zaman

HABERE YORUM KAT