1. HABERLER

  2. HABER

  3. 3 Günde En Az 3 Bin "Sığınmacı" Danimarka'ya Girdi
3 Günde En Az 3 Bin "Sığınmacı" Danimarka'ya Girdi

3 Günde En Az 3 Bin "Sığınmacı" Danimarka'ya Girdi

Avusturya ve Almanya'nın kapılarını açmasının ardından, son 3 günde en az 3 bin “sığınmacı”nın Danimarka'ya giriş yaptığı bildirildi.

A+A-

Danimarka'da, 3 günün sonunda “sığınmacı”ların kademeli olarak başkent Kopenhag'a gitmesine izin verildi.

Polis, Almanya sınırına yakın bölgelerde tuttuğu “sığınmacı”ların çarşamba gecesi itibarıyla başkent Kopenhag'a gitmesine izin verdi. “Sığınmacı”lar yardımsever vatandaşların araçlarıyla Kopenhag'a gitmeye başlarken, buradan yarım saat mesafede bulunan İsveç'in Malmö kentine geçiş yapıyor.

Almanya'nın Puttgarden şehrinden çarşamba günü feribotla Danimarka'nın Rödby limanına gelen ve feribot içindeki trenden inmeyi reddeden yaklaşık 250 “sığınmacı”, 20 saat kadar içinde bulundukları treni polisle uzun görüşmeler sonunda boşaltıp kendilerini bekleyen sivil araçlarla yaklaşık 170 kilometre uzaktaki başkent Kopenhag'a gitmeye başladı. Polisin müdahale etmediği grup önce Kopenhag Garı'na buradan da yardımseverlerin temin ettiği tren biletleri sayesinde Malmö'ye geçiyor.

Lolland-Falster polisinden yapılan açıklamada, Danimarka kanunlarına göre hiç kimsenin 3 günden fazla alıkonulamayacağını ve bu sürenin 300 “sığınmacı” için perşembe sabahı 07.00'de dolacağı için “sığınmacı”ların dilerlerse kendilerine yardımcı olmak için bekleyen sivillerin araçlarıyla başkent Kopenhag'a gitmesine izin verileceği belirtildi.

“Sığınmacı”lar kayıt altına alınacakları veya kamplara götürülecekleri korkusuyla polis otobüslerine binmeye sıcak bakmıyor.

Öte yandan, polisten yapılan açıklamada, özel araçlarıyla “sığınmacı”lara yardım etmek isteyenlerin Danimarka sınırlarından çıkmamak kaydıyla istedikleri yere gidebilecekleri ancak buna aykırı davrananların yardım maksatlı da olsa cezalandırılacağı hatırlatıldı.

Sığınmacıların Hedefi Malmö

Danimarka'nın “sığınmacı”lara uyguladığı katı kurallar nedeniyle bu ülkeyi sadece İsveç'e geçiş için kullanan “sığınmacı”lar günlerdir burada kayıt altına alınmamak için direndi, polis de bu konuda güç kullanmadı.

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, 3 günde en az 3 bin sığınmacının ülkelerine ulaştığını belirtirken, bunlardan en az 500'ünün kaçak yollardan İsveç'e, bir bölümünün de Norveç ve Finlandiya'ya geçtiği tahmin ediliyor. Hâlâ Danimarka'da bulunan “sığınmacı”ların büyük bir bölümünün de yine İsveç'e geçmesi bekleniyor.

Bu arada, Kraliyet Polisi'inden Jens Henrik Höjbjerg, çarşamba akşamı düzenlediği basın toplantısında, Danimarka Yabancılar Kanunları'na göre hiçbir “sığınmacı”yı 3 günden fazla tutamayacaklarını ve bu sürenin dolmasıyla dileyenlerin başka ülkelere gitmesine izin verileceğini ifade etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT