1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 Şubat’ta da Aynı Filmi Görmüştük
28 Şubat’ta da Aynı Filmi Görmüştük

28 Şubat’ta da Aynı Filmi Görmüştük

Gezi Parkı eyleminin altından da onlar çıktı. “Cumhuriyete sahip çıkıyorum”, “laiklik yürüyüşü”, “Tekel eylemleri”, “Cumhuriyet Mitingleri” para etmeyince son çare ağaçlara sarıldılar.

A+A-

Gezi Parkı eylemini amacından saptıran CHP, İP gibi örgütlerin oluşturduğu kozmopolit yapı, AK Parti’nin iktidara gelmesiyle “Ordu göreve” pankartlarının taşındığı Cumhuriyet-Tandoğan mitingleri, Ankara’nın birbirine katıldığı Tekel eylemleri düzenlemişti.

Aynı güçler 28 Şubat döneminde de tıpkı bugünki gibi alakasız bir olayı bahane edilerek tencere tava eylemlerinden medet ummuştu.

İşte o eylemlerden bazıları:

Danıştay’la Başladılar

Avukat Alparslan Arslan’ın Danıştay İkinci Dairesi’ne yönelik silahlı saldırısı sonucu üyelerden Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybetmiş; mütedeyyin kesime yönelik başlatılan karalama kampanyası laiklik yürüyüşü ve “Ordu Göreve” pankartlarının açıldığı eylemlerle devam ettirilmişti. Eylemlerde yine bugünün simaları boy göstermiş ancak kamuoyu etki altına alınamamıştı.

Cumhuriyet Mitingleri

Cumhuriyet Mitingleri, 2007 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Recep Tayyip Erdoğan veya başka bir AK Partili siyasetçinin olası cumhurbaşkanı adaylığına karşı düzenlendi. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde, 2007 yılının Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirilen eylemler CHP, İP, ADD ve ÇYDD tarafından organize edildi. “Cumhuriyetimiz İçin Halk Yürüyüşü” sloganıyla düzenlenen mitinglerde AK Parti iktidarı ve başörtüsü karşıtı pankartlar açıldı.
Eylemlerin Ankara’daki durağında ise Tandoğan Meydanı adres seçilmişti. Farklı zamanlarda gerçekleştirilen “Cumhuriyetimize Sahip Çıkıyoruz” eylemleriyle halkta nefret duygusu uyandırılmaya çalışılmıştı. Mitinge katılan dönemin DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, “Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bugün bu, çok net gözüktü. Yüz binlerin dayatmalara, tehdit ve tehlikelere karşı olduğu büyük bir sağduyuyla ortaya konuldu” şeklinde konuşmuştu.

Tekel Eylemcileri Kullanılmak İstenmişti

2009 yılını da es geçmeyen darbeci zihniyet sandıktan ümidini kesip yine provokasyona girişmişti. CHP, İP, TGB gibi oluşumların girişimi ile Türkiye’nin çeşitli kentlerinden 106 otobüsle Ankara’ya gelerek Ak Parti Genel Merkezi’ne yürümek isteyen TEKEL işçileri, eylemini Yaşam Sokak’ta sürdürmüş, kurulan çadırlar günlerce kaldırılmamıştı.

Tavacılar 28 Şubat’ta da Sahaya İnmişti

Aynı zihniyet 28 Şubat döneminde Susurluk skandalını bahane ederek tencere tavalarla sokağa dökülmüş, ışık söndürme eylemleri yapmıştı. Bu eylemler kontrollü ve bilinçli bir şekilde hükümet karşıtı bir kampanyaya dönüştürülmüş, bir süre sonra oluşturulan uygun atmosferle Refah-Yol Hükümeti yıkılmıştı.

Emir Yıldırım / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT