1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 Şubat'ta Bir Dalga da YÖK Generallerine
28 Şubatta Bir Dalga da YÖK Generallerine

28 Şubat'ta Bir Dalga da YÖK Generallerine

28 Şubat'ın 6. dalgasında dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile 3 eski YÖK üyesi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

A+A-

28 Şubat soruşturması ilk kez sivillere uzandı. 

28 Şubat soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan Kemal Gürüz aranıyor. Gürüz ve Erdoğan Özbay adreslerinde bulunamadı. Kemal Gürüz'ün yurt dışında olduğu ve pazartesi günü ifade vereceği bildirildi.

Soruşturmanın 6. dalgasında dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile 3 eski YÖK Yönetim Kurulu üyesi hakkında gözaltına kararı çıkarıldı.

Savcı Mustafa Bilgili'nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması, ilk kez sivillere uzandı.

Bu sabah başlatılan 6'ncı dalgada eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz ile eski YÖK Yönetim Kurulu üyeleri Emekli Tümgeneral Kenan Deniz, Emekli Tümgeneral Sedat Arıtürk ve Erdoğan Özmal hakkında gözaltı kararı ile operasyon başlatıldı.

Gözaltı kararı ile Kemal Gürüz'ün evine giden polisler eski YÖK Başkanı'nı adresinde bulamadı. Deniz, Arıtürk ve Özmal ise ofislerinde gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüpheliler, daha sonra emniyete götürüldü. Deniz, Arıtürk ve Özmal'ın sorgularının ardından yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

28 şubat soruşturması sırasında elde edilen belgelerle Kemal Gürüz'ün bilgisi dahilinde YÖK'ün bazı öğretim görevlilerini fişlediği ortaya çıkmıştı.

58 ASKER TUTUKLANDI

Soruşturma kapsamında bugüne kadar düzenlenen operasyonlarda 75'in üzerinde asker gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan 58 asker, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

28 Şubat soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkartılan ve Ankara'daki evinde bulunamayan Kemal Gürüz'ün tatilde olduğu öğrenildi. Gürüz'ün Ankara'nın Çankaya İlçesi Yıldız semtinde bulunan evine uğrayan Terörle Mücadele Şube ekipleri, kimseyi bulamadı. Bu arada Gürüz'ün evinin kapısındaki posta kutusunun dolu olması ve kapıya da kargodan gelen notların bırakılması dikkat çekti. Komşuları, Gürüz'ün uzun zamandır ailesiyle birlikte eve uğramadığını, kendisinin tatilde olduğunu bildiklerini söyledi. Cep telefonlarına da ulaşılamayan Gürüz'ün nerede tatilde olduğu ise henüz netlik kazanmadı.

STAR 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum