1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 Şubat'ta Atıldı; Şimdi Mezun Oldu!
28 Şubatta Atıldı; Şimdi Mezun Oldu!

28 Şubat'ta Atıldı; Şimdi Mezun Oldu!

28 Şubat Darbe sürecinde kovulduğu okuldan 18 yıl sonra mezun oldu.

A+A-

İzmir’de yaşayan Gülten Ok (36), 28 Şubat döneminde son sınıftayken güvenlik görevlileri tarafından kolundan tutularak zorla çıkarıldığı Dokuz Eylül Üniversitesi’ni (DEÜ) başarıyla tamamladı.

4 yıllık Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nu bitiren Ok, 18 yıl sonra gelen mezuniyet sevincini iki çocuğu ve eşiyle kutladı. Mezuniyet töreninde kendinden küçük sınıf arkadaşlarıyla kep giyen Ok, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Eğitim hakkımız geç de olsa iade edildi. Yarım kalan bir hikâye, bugün bitmiş oldu. Türkiye’nin değiştiğini görmek çok güzel.” 28 Şubat zihniyetinin, eğitim hakkını elinden aldığı Gülten Ok, mezuniyet sevincini 18 yıl sonra yaşadı. DEÜ Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene eşi Gökçe Ok, kızı Katrenur (8) ve oğlu Ahmet Feyzi (6) ile katılan başarılı fizyoterapist, okula dönüş macerasını şu sözlerle anlattı: “Okula 1994 yılında başladım ve 1999’da başörtülü olduğum için ayrılmak zorunda kaldım. İki sene önce çıkarılan afla da geri döndüm. 4. sınıfa geçtiğim ilk günden itibaren başörtüsüyle okula giremedim. Müspet mücadelemi verdiğim halde olmadı, kısmet bugüneymiş.”

Geçmiş ile bugünü değerlendiren ve, “İyi ki şimdi okumuşum. Daha özgürlükçü ve rahat bir nesil geliyor. Geleceğe umutla ve güzel bakıyorum.” diyen Gülten Ok, yarım kalan eğitimini uzak olmasına rağmen her gün İzmir’in Tire ilçesinden gelip giderek tamamladığını söyledi. 18 yılın ardından okulunda eski yönetimden kimsenin kalmadığını belirten Ok, “Çok farklı bir zamanda ve zeminde okuluma yeniden başladım. Eskisiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan, güler yüzlü, sevecen, insan merkezli bir yönetimle karşılaştım. Gördüğüm manzara, çektiğim bütün sıkıntı ve acıları sıfırladı. Okul idaresine, hocalarıma, bize bu imkânı sağlayan devlet büyüklerine teşekkür ediyorum.” dedi. Ok, diplomasını aldıktan sonra kendi işyerinde fizyoterapistlik yapacağını kaydetti.

Eğitimini tamamlaması için eşine destek veren Gökçe Ok da ailece öğrencilik yaptıklarını dile getirdi. Eşinin mesleğine âşık bir insan olduğunu belirten Ok, “Türkiye’de hiçbir acı unutulmayacaktır ama bitecektir. Biz bugün 28 Şubat’ın bir mağduriyetini daha sonlandırdığımız için sevinçliyiz.” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT