1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 ŞUBAT’TA 4. DALGA! İşte Gözaltı Listesi...
28 ŞUBAT’TA 4. DALGA! İşte Gözaltı Listesi...

28 ŞUBAT’TA 4. DALGA! İşte Gözaltı Listesi...

28 Şubat operasyonları dalga dalga sürüyor. 4. Dalgada muvazzaf ve emekli 18 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

A+A-

28 Şubat soruşturması kapsamında 4. dalga başladı. Yeni dalganın da dönemin askeri kanadına yönelik olduğu öğrenildi. Daha önceki üç operasyon da askere yönelik yapılmıştı.

4. Dalgada, 6 muvazzaf subay ve 12 emekli asker hakında gözaltı kararı çıkarıldı. Ankara'da altı, İstanbul'da üç adreste arama yapılıyor. İzmir'de bir kişi gözaltına alındı.

Arama yapılan adresler arasında Emekli Orgeneral Erdal Şenel de yer alıyor. Şenel hakkında gözaltı kararı olduğu da tahmin ediliyor.

TÜMGENERAL ÇETİN DİZDAR'IN EVİNDE ARAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında emekli Tümgeneral Çetin Dizdar'ın Kadıköy'deki evinde arama yapılıyor. Sabah saatlerinde emekli Tümgeneral Çetin Dizdar'ın evine gelen polisler, arama yapmaya başladı. Polislerin araması sürüyor.

Emekli Korgeneral Hakkı Kılınç'ın evinde de arama yapılıyor.

Korgeneral Tevfik Özkılıç'ın Fevzi Çakmak lojmanlarındaki evinde arama yapılıyor.

"KAZIĞA OTURTURUM DİYEN GENERAL DE GÖZALTINDA"

28 Şubat sürecinde bir generalin, dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener'e iletmesi için İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Teoman Ünüsan'a söylediği iddia edilen, "Söyleyin o kadına ayağını denk alsın, yoksa İçişleri Bakanlığı önünde yağlı kazığa oturturuz" sözlerini sözlerinin sahibi olan dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Çetin Saner de gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

KAZIKLI VOYVODA CEVABI

Meral Akşener, kendisine "Söyleyin ona, bakanlığın önünde yağlı kazığa oturturuz" mesajını gönderen ismin Korgeneral Çetin Saver olduğunu dün savcıya verdiği ifade sırasında açıkladı. Akşener'in, gönderilen mesaja karşılık, "Söyleyin ona, ben Balkanlıyım. Kazık deyince aklıma Balkanlı olan Kazıklı Voyvoda geldi. Kazıklı Voyvoda'yı da iyi tanırız. Ama unutulmasın ki, Kazıklı Voyvoda da bir homoseksüeldi" dediği iddia edilmişti.

Operasyonda, bir dönem Gölcük Donanma Komutanlığı'nda sivil personel olarak görev yapan ve “Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat” davasında da tutuksuz yargılanan Tanju Veli Aydın gözaltına alındı.

Gözaltı kararı çıkartılan isimler şöyle:

Emekli Korgeneral Mustafa Bıyık
Emekli Korgeneral Hakkı Kılınç
Emekli Tümgeneral Muhittin Erdal Şenel
Emekli Tümgeneral Muhittin Temel Özkasnak
Emekli Kurmay Albay Erkan Yaykır
Korgeneral Tevfik Özkılıç
Tuğgeneral Celalettin Bacanlı
Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım
 Emekli Tümgeneral Çetin Dizdar 
Emekli Albay Ardan Kıratlı 
Emekli Albay Mehmet Mithat Kiziroğlu 
Emekli Tümgeneral Çetin Saner
Emekli Başçavuş Asım Atak
Emekli Başçavuş Abdullah Hoşgür
Emekli İşçi Tanju Veli Aydın
Tümgeneral Mehmet Faruk Alpaydın
Tuğgeneral Metin Keşap
Tümgeneral Berkay Turgut

Sivil personel Tanju Veli Aydın

ÇEVİK BİR'DEN SONRAKİ ÖNEMLİ İSİMLER

4. dalganın en öneli isimlerinden biri de istihbarat başkanı Korgeneral Çetin Saner. 28 Şubat'in en güçlü isimlerinden biri olarak bilinir. 

28 Şubat'ın hiyerarşisinde Org. Çevik Bir'den sonra gelen iki isim Çetin Saner ve Çetin Dogan. Saner istihbarat; Dogan harekat başkanı idi. 

Erdal Şenel, 28 Şubat döneminde tümgeneraldi. Dönemin hiyerarşisinde Çevik Bir, Çetin Saner ve Çetin Doğan'dan sonra gelir. 

HABERE YORUM KAT