28 Şubat'ın Üniversiteler Şefi Kemal Gürüz Tutuklandı

25.06.2012 17:35
28 Şubatın Üniversiteler Şefi Kemal Gürüz Tutuklandı
Eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz de 28 Şubat soruşturması çerçevesinde tutuklandı.

HAKSÖZ-HABER

Darbenin "sivil kuvvetleri" de cezaevine alınmaya başladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında ifade işleminin ardından tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz tutuklandı.

Kemal Gürüz, öğrencilerin inançlarından dolayı fişlendiği ve başörtülerinden dolayı üniversitelere alınmadığı 28 Şubat sürecinde YÖK Başkanlığı koltuğunda bulunuyordu. Üniversitelerdeki başörtüsü yasağının en sıkı takipçilerindendi.

28 Şubat soruşturmasında 6. Dalga operasyonlarda hakkında gözaltı kararı çıkarılan Kemal Gürüz, yurtdışında olduğu için evinde bulunamamış ve dün ülkeye dönmüştü. Gürüz, havaalanında yaptığı ilk açıklamada “28 Şubat’tan haberim yok!” demişti.

İfadesinin alınmasının ardından Kemal Gürüz, tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilmişti. Mahkeme sonrasında Gürüz’ün tutuklanmasına karar verildi.

ordu-goreve-yazili-pankarti.jpg

Üniversitelerdeki cunta elinin sembol isimlerinden YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz ile (sağda) İÜ eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu (solda) "Ordu Göreve" yazılı pankartların açıldığı Cumhuriyet Mitinglerine de katılmışlardı.

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim