1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘28 Şubat’ın Sivil Ayağı da Yargılanmalı
‘28 Şubat’ın Sivil Ayağı da Yargılanmalı

‘28 Şubat’ın Sivil Ayağı da Yargılanmalı

28 Şubat davasının son duruşmasında 8 tahliye çıkması, 103 sanıklı davada 19 tutuklu sanık kalması ve 28 Şubat’ın sivil ayağı olan medya, finans ve yargı üyelerinin hâlâ yargı karşısına çıkmaması eleştiriliyor.

A+A-

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davasının son duruşmasında 8 tahliye çıkması, 103 sanıklı davada 19 tutuklu sanık kalması ve 28 Şubat’ın sivil ayağı olan medya, finans ve yargı üyelerinin hâlâ yargı karşısına çıkmaması eleştiriliyor.

Malkoç: Kararların Hukuken Doğru Olması Gerekir

28 Şubat davasının müştekilerinden AK Parti MKYK üyesi Şeref Malkoç, kamu vicdanındaki adalet duygusunun rencide edilmemesi gerektiğini söyledi.

Malkoç, 28 Şubat iddianamesinde çok güçlü deliller olduğunu, Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık’tan gelen çok açık delil ve belgeler olduğuna dikkat çekti. Savcının talep ettiği cezalandırmanın ağırlaştırılmış  müebbet hapis olduğunu hatırlatan Malkoç, “Şimdi mahkemenin bunları dikkate alarak karar vermesi gerekiyor. Netice de yargılamayı yapan mahkemedir, verdiği karalara herkes uymak zorundadır. Ama bu kararların hukuken doğru olması gerekir ve kamu vicdanındaki adalet duygusunu da rencide etmemek gerekir” dedi.

Güzel: Dâvâyı Savsaklamak İsteyenler Delillere İtibar Etmiyor

28 Şubat davasının müdahillerinden eski Devlet Bakanı ve dönemin yakın tanıklarından Hasan Celal Güzel de, 28 Şubat’ın sivil ayağının peşi bırakılırsa davadan netice alınamayacağını söyledi.

Güzel, “Benim gördüğüm, bildiğim ve tanıdığım kadarıyla sayın savcı bu işi çok köklü bir şekilde ele aldı. İyi bir iddianame hazırladı. Ben şahsen birçoğunun suçlu olduğunu düşünüyorum ve buna inanıyorum. Ama gayet tabi bu safhada çok da bir şey söylenemez” dedi.

Güzel, 28 Şubat davasının sadece asker ayağının yargılandığını hatırlatarak, “Bu dava askerlerle sınırlı kalmayacak. Savcı da bunun peşini bırakmayacak. İlk etap bu şekilde oldu. Bunun devamı gelecek. Gelmezse o zaman bir netice alınamaz” ifadelerini kullandı. 

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT