1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 Şubatçılara Tahliye Yok!
28 Şubatçılara Tahliye Yok!

28 Şubatçılara Tahliye Yok!

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman Koman’ın tahliye talepleri reddedildi.

A+A-

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman Koman’ın tahliye talepleri, Özgürlük Hakimleri tarafından reddedildi.

3. Yargı Paketi ile yapılan yeni düzenlemeyle, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılarak yerine yeni mahkemeler kurulmasını öngören TMK (Terörle Mücadele Kanunu)’nın 10. maddesi ile görevlendirilen Özgürlük Hakimleri, 28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan şüphelilerin tahliye taleplerini reddetti. Emekli Orgeneral Fevzi Türkeri, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve Emekli Korgeneral Kamuran Orhan’ın tahliye talepleri reddeden hakimler, dün de dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Teoman Koman’ın tahliye taleplerini reddetti. Ret kararına gerekçe olarak, “adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı” gösterildi. “Batı Çalışma Grubu”nun başında olduğu iddia edilen ve sorgusu sırasında, BGÇ’nin, MGK tarafından verilen kararlar çerçevesinde faaliyette bulunduğunu belirten Bir ve soruşturma kapsamında ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan ancak soruşturma savcılarının itirazı üzerine 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan Koman, 3. yargı paketi kapsamında adli kontrolde tutukluluk üst sınırının kaldırılmasını gerekçe göstererek, tahliye talep etmişti. Özgürlük Hakimleri, “kuvvetli suç şüphesi, kaçma ihtimali ve adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağını” gerekçe gösterdi.

Habertürk 

HABERE YORUM KAT