1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 Şubatçı General 28 Şubat’a Sansür İstedi
28 Şubatçı General 28 Şubat’a Sansür İstedi

28 Şubatçı General 28 Şubat’a Sansür İstedi

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Çörekçi, süreçle ilgili tartışmaların yapıldığı programlara yayın yasağı getirilmesini istedi.

A+A-

Arzu Yıldız / TARAF

Ankara TMK 10. Maddesiyle Yetkili Cumhuriyet Başsavcı vekilliğince yürütülen 28 Şubat soruşturmasının 5. dalga operasyonunda tutuklanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi, Sincan Cezaevi’nden savcılığa ilginç bir dilekçeyle başvuruda bulundu.

Komisyon askıya alınsın

Çörekçi Paşa’nın avukatı tarafından bayram tatili öncesi savcılığa sunulan dilekçede, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun çalışmaları eleştirildi. Komisyon tarafından dinlenen isimlerin belge ve delillere dayanmayan iddialarının ertesi gün gazetelerde yayınladığının hatırlatıldığı dilekçede, bu durumun hâlihazırda yürütülen 28 Şubat soruşturmasını olumsuz etkilediği, komisyon çalışmalarının ayrıca “adil yargılamayı etkileme’ niteliğinde olduğu ve kendilerinin orada dinlenen kişilerin beyanlarına dayanarak, direk “suçlu” ilan edildiği öne sürüldü. Dilekçede, bu çalışmaların askıya alınması gerektiği belirtildi.

Cevap bayram sonrası

Dilekçede, komisyonun dinlediği kişilerin beyanlarının doğru olup olmadığına dair bir araştırma yapmadığı da iddia edildi. 28 Şubat sürecine dair tartışma programlarına alakasız kişilerin katıldığı, bu kişilerin ifadelerinin yine adil yargılamayı etkileme niteliğinde girişimlerde bulunduklarının savunulduğu dilekçede, bu programlara yayın yasağı getirilmesi gerektiği dile getirildi. Dilekçede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) bu konudaki görüşlerini ifade eden maddelere de yer verildi. Soruşturmayı yürüten Başsavcı vekilliği bayram sonrası emekli orgeneral Çörekçi Paşa’nın dilekçesiyle ilgili görüşünü beyan edeceği belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT