1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. '28 Şubat Zorbalığı' Tasfiye Edilebilir mi?
28 Şubat Zorbalığı Tasfiye Edilebilir mi?

'28 Şubat Zorbalığı' Tasfiye Edilebilir mi?

27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylûl 1980 ve 28 Şubat 1997 darbecilerinin ve de 27 Nisan 2007 Muhtırası'nın faillerinin, askerlik mesleğinden intikal eden özlük hakları ellerinden alınmalıdır.

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil; Türkiye’nin askeri vesayetten kurtulması için tüm darbelerin bir şekilde yargılanması ile gerçekleşeceğini belirtip; dünden bugüne yapılan darbeleri yorumluyor:

'28 Şubat Zorbalığı' tasfiye edilebilir mi?

TC.'nin darbeler tarihinde '28 Şubat' diye yer alan zorbalık döneminin ünlü isimlerinden, o dönemin Gen. Kur. 2. Başk. olan Org. Çevik Bir ile, diğer bazı em. generaller ve o dönemin diğer üst rütbeli subaylarından 20 kadarının tutuklanmasıyla, o sözkonusu darbenin sorgulanması dosyası da açılmış oldu.

-İnşaallah- hayırlı bir gelişmelere vesile olur..

Bir zamanlar 'küçük dağları ben yarattım..' dercesine fırtınalar estiren Çevik Bir'in savcılıkta verdiği ifadelerde, 'Ben Hükûmet'i korumak için ve Hükûmet'in emirlerini yerine getirmek için yaptım, her ne yaptıysam..' gibi komik laflar etmesi ve kendi diline ve o eski gücüne bir 'balans ayarı' çekmek ihtiyacı hissetmesi ibret vericidir..

Hatırlanacağı üzere, 12 Eylûl 1980 Darbesi'yle ilgili olarak da, o darbenin liderlerinden olup, hayatta kalanları hakkında, -ki, onlardan sadece, şimdilerde 90 yaşın üzerinde hayat sürmeye devam eden, dönemin Genelkurmay Başkanı Org.Kenan Evren ve Hv. K. K. Org. Tahsin Şahinkaya kalmıştı- yargılama başlatılmıştı, son haftalarda.. Bu, ileri derecede yaşlı kişiler hakkındaki yargılamalar, en azından sembolik olarak özel bir mâna taşımaktadır.

*

İlginç olan şu ki, bu yönde yapılan Anayasa değişikliğine, daha 1,5 yıl öncelerde, dudak bükenler, böyle bir yargılamanın yapılamayacağını söyleyenler, şimdi, o değişikliklerin getirdiği yargılama sürecine, 'müdahil' taraf olmak için sıradalar..

Hem, CHP'den, hem de MHP'den..

*

'28 Şubat Zorbalığı', o günlerdeki -şimdi isimleri bile zorlukla hatırlanan veya hatırlanamayan ve en başta da, o günlerde, bu satırların sahibince, üstü kapalı ifadelerle ancak Kıvırcık Paşa diye işaret edilmeye çalışılan, o dönemin- Gen. Kur. Başk. Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu ve diğer bazı generallerin deyimiyle, '1923'den beri hep vardı, ve bin yıl bile sonrasında bile hep var olacak..' idi..

Şimdilerde, bu acaib abartılı iddiaları hatırlayanlar, '10 sene bile sürmedi, bitti-gitti..' diyorlar; ama, bu da bir başka abartılı iddia olmalı..

Çünkü, 28 Şubat Zorbalığı, gerçekte, sadece 1923'lerde başlamıyordu.. İsmi farklı olsa bile, bir gelenek olarak bizim tarihimizde bin yıl öncelerden beri, müslümanların başında İslam açısından haklı bir temele dayalı olarak bulunan yöneticileri zorbalıkla, kılıç ve servet gücüyle, entrikayla bertaraf edip, gasb yoluyla gelen saltanat sahibleri hep vardı ve zihniyet olarak, bin yıl daha, binlerce yıl daha devam edecektir..

Çünkü, zorbalık ve hakperestlik iki zıdd tekvinî güçtür ki, her ikisi de hep varolacaktır..

Yazının Devamı.. 

HABERE YORUM KAT