1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 Şubat Davasının 63. Duruşması
28 Şubat Davasının 63. Duruşması

28 Şubat Davasının 63. Duruşması

Ankara Özgür-Der Şubesinin de Müdahil-Müşteki olarak takip ettiği 28 ŞUBAT davasının 63. Duruşmasına bu gün başlandı.

24 Haziran 2014 Salı 14:31A+A-

Duruşma başlamadan önce KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ Üyelerinden oluşan bir gurup Ankara Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında toplumun bütününü etkileyen "Post Modern" olarak da adlandırılan 17. yılını dolduran İrticaya karşı Ordu ve Bürokrasi merkezli 28 Şubat darbesi davasında tutuklu hiç bir sanığın bulunmamasının manidar olduğuna dikkat çekildi.

Kadın ve Demokrasi Derneği olarak Toplumumuza ve ülkemize zarar veren bu tür antidemokratik girişimlerin ve uygulamaların karşısındayı ifadesinde bulunulan basın açıklaması davanın mağdurlar lehine sonuç vermesi için sivil toplum örgütlerinin tepkilerinin önemli olduğuna vurgu yapılarak STK ların bu konuda daha duyarlı davranmaları gereğine de işaret edildi.   

Ankara Özgür-Der Şubesinin Başkan ve üyelerinden oluşan bir heyet de duruşmayı izlemek üzere duruşma salonunda hazır bulundular. Duruşma sanıkların duruşmada hazır olup olmadıkları ile ilgili yoklama ile başladı. Daha sonra hazır bulunan müştekilerin kimlik tespitlerine geçildi. Müştekilerin kimlik tespitinden sonra Müştekilerden dönemin Yozgat İl Cumhuriyet Başsavcısı mağdur müşteki sıfatıyla söz aldı ve başından geçen olayları, karşılaştığı mağduriyetleri uzun uzun anlattı. Savcının sunumundan sonra sanık avukatları müştekiye soru sormak için mehkeme başkanından izin istediler. Soru soran avukatlar Müvekkillerinin müştekinin uğradığını iddia ettiği mağduriyetlerle direkt bir ilgilerinin olup olmadığı yönündeydi. suçun fail - fiil yönünden gerçekleşebileceği kanun maddesini ileri sürerek müvekkillerinin 28 şubat sürecinde oluşan mağduriyetlerle hiç bir ilgilerinin olmadığını ileri sürdüler. Duruşmanın Öğlenden önceki bölümü bu tartışmalarla sona erdi. Sonraki  oturumlar müştekilerin dinlenmesiyle devam edecek.  

 

HABERE YORUM KAT