1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 Şubat Darbesinin Baba’sı Demirel
28 Şubat Darbesinin Baba’sı Demirel

28 Şubat Darbesinin Baba’sı Demirel

Darbeleri araştıran komisyona verdiği ifadesinde “28 Şubat’ın yasal bir süreç olduğunu” savunan ve Hükümet’i tehdit eden Demirel’e bir tepki de Hasan Celal Güzel’den geldi. Güzel, “28 Şubat’ın yapımcısı da, senaristi de, başrol oyuncusu da Demirel’dir” de

A+A-

Haber: Erol Metin

TBMM Darbe Komisyonu üyelerini evinde ağırlayan eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, “28 Şubat kanunlar çerçevesinde yürümüş bir süreçtir. Yasadışı hiçbir şey yoktur. Bugün de olsa altına imzamı atarım” deyip postmodern darbeyi sahiplenmesine ve AK Parti Hükümeti’ni “Geçmişteki eylemleri sorgularsanız, yarın başkaları da çıkar bugünleri araştırır” sözleriyle tehdit etmesine tepkiler giderek büyüyor. Başbakan Erdoğan’ın ardından 28 Şubat cuntasının yasadışı uygulamalarına karşı dik durduğu için cezaevine atılan eski bakanlardan Hasan Celal Güzel de Demirel’e sert çıktı.

“Tezkere Bırakıp Cuntacılarla Beraber Oldu”

Akit’e konuşan Güzel, Demirel’in hiçbir zaman darbecilerin hışmına uğrayan halkın yanında yer almadığını söyledi. O dönemde Cumhurbaşkanlığı makamında bulunan Demirel’in millet iradesini ayaklar altına alan 28 Şubat’çılarla birlikte hareket ettiğine dikkat çeken Güzel, Demirel’in bu şekilde davranacağının baştan beri belli olduğunu kaydederek, “Çünkü Demirel, daha önce millet iradesini temsilde acz içinde olmuş, hep şapkasını alıp gitmiştir. Demokrasiden bahsetmiş, demokrasiyi temsil edememiştir. Sonunda 28 Şubat’ta ‘tezkere’ bırakıp cuntacılarla beraber olmuştur. 28 Şubat’ın öncülüğünü yapmıştır. Kendi öncülüğünü ve destekçiliğini yaptığı bir hareketi elbette darbe kabul etmesi ve karşısında durması mümkün değildir” dedi.

“Kendi Kendisini Suçlar mı?”

Cuntacılarla kol kola giren Demirel’i tanık olarak dinleyen komisyon üyelerini de eleştiren Güzel, “Meclis Araştırma Komisyonu Demirel’e boşa gitmiştir. Demirel bir sürü laf eder, 3-4 saat konuşur, söyledikleri hiçbir şekilde kıymeti harbiyesi olmayan şeylerdir. Başına geleceği de buydu komisyonun. Ama işte gitmişlerdir ve heveslerini almışlardır. Demirel 28 Şubat’ın yapımcısı, senaristi, icracısı, rejisörüdür. Kendi kendisini suçlar mı? Demirel 28 Şubat’çıdır. Yani Demirel senelerce ve defalarca darbelere maruz kaldıktan sonra 28 Şubat darbesinin bizzat başrolünü oynamıştır. Böyle birine bizzat gidip de darbeler hakkında soru sorulur mu?” diye konuştu.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT