1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. 28 Şubat Darbecileri Yüce Divan'da Yargılanacak
28 Şubat Darbecileri Yüce Divan'da Yargılanacak

28 Şubat Darbecileri Yüce Divan'da Yargılanacak

“Postmodern darbe” olarak tarihe geçen 28 Şubat ile ilgili davada dönemin Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları Yüce Divan’da yargılanacak.

A+A-

28 Şubat “postmodern darbe”si kapsamında yürütülen davaya Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Ergenekon Davası sanığı eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile ilgili kararı emsal olacak.

Buna göre 16. Ceza Dairesi’nin Başbuğ hakkında, Anayasa’nın “Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da görevleri ile ilgili suçlardan dolayı Yüce Divanda yargılanırlar.” maddesi gereğince verdiği karar, 28 Şubat davasını da etkileyecek.

Yargıtay’ın bu kararına istinaden 28 Şubat Davası’nda yargılanan dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ile Kuvvet Komutanlarının dosyasının da “görevsizlikle” Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderileceği öğrenildi.

Dosyanın AYM’ye gönderilmesiyle birlikte, Karadayı ile dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi’nin yargılanması Yüce Divan’da devam edilecek.

Star

HABERE YORUM KAT

1 Yorum