1. HABERLER

  2. HABER

  3. 28 Şubat Cuntasından Uçaklı Brifing
28 Şubat Cuntasından Uçaklı Brifing

28 Şubat Cuntasından Uçaklı Brifing

28 Şubat Post-modern darbe sürecinde cuntacıların, brifing verecek komutanlar için özel uçak tahsis ettiği ortaya çıktı.

A+A-

Milat’ın deşifre ettiği belgeye göre; Genelkurmay Başkanlığı’nın 0045-2-97 sayılı emriyle, İstanbul’da Deniz Harp Okulu personeline ve öğrencilerine verilecek irtica brifingi için Ankara’dan İstanbul’a özel uçak tahsis edilmiş.

Brifinge özel uçak

Genelkurmay Başkanlığı tarafından 15 Haziran 1997’de hazırlanan gizli belgede, Deniz Harp Okulu personeli ve öğrencileri için hazırlanan irticai faaliyetlerle ilgili brifingin planlaması yapılıyor. Belgenin en dikkat çeken başlıklarından birinde, 3 komutandan oluşan brifing heyetinin İstanbul’a gidiş ve dönüşü için Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından özel uçak tahsis edilmesi şu ifadelerle yer alıyor: “İstanbul’a gidiş ve dönüşün uçak ile olacağı ve uçak planlamasının HAVKOMCA yapılmasını,”

Yıldızlı makam aracı

İrticai faaliyet brifingi planlamasını içeren emir belgesinde ayrıca, özel uçakla Ankara’dan İstanbul’a giden 3 kişilik brifing heyeti için 1 yıldızlı makam aracının havaalanında hazır bekletilmesi de emrediliyor. Belgenin 8. Maddesinde “Brifing ekibinin İstanbul’daki karayolu ulaşımını sağlamak için bir adet bir yıldızlı makam aracı ile bir adet binek aracın Atatürk Havalimanı As. bölümünde hazır bulundurulmasının Kuzey Deniz Saha Komutanlığınca sağlanmasını,” ifadelerine yer veriliyor.

“Salon dolsun” talimatı

İstanbul Deniz Harp Okulu’nda yapılacak irticai faaliyet brifingi için hazırlanan emir belgesinde; salonun kapasitesinin doldurulması için tedbir alınması da isteniyor. Belgede yer alan ifadeler aynen şöyle: “Brifinglere salon kapasitesi oranında azami miktarda subay, astsubay, sivil memur ve askeri öğrencilerin katılımı için gerekli tedbirlerin alınmasını,”

Çevik Bir imzalı

Dönemin İstihdam Daire Başkanı Tuğamiral Ruhsar Sümer tarafından koordine edileceğine dair imzalanan belgenin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevir Bir tarafından onaylandığı görülüyor. 1 saat süreceği söylenen irticai faaliyet brifingi için özel uçak ve özel makam araçlarıyla ve “ivedi” önceliklerle yapılan planlamalar, 28 Şubat Post-modern darbe gerçeklerini gün yüzüne çıkartıyor.

İSMAİL UĞUR / MİLAT

HABERE YORUM KAT