1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. 28 Belediyeye Kayyum Atanmasının Nedeni Belli Oldu
28 Belediyeye Kayyum Atanmasının Nedeni Belli Oldu

28 Belediyeye Kayyum Atanmasının Nedeni Belli Oldu

Kayyum atanan belediyelerde şuana kadar bombalı, roketatarlı, silahlı saldırı, belediyeye ait araçların hendek kazma için kullanılması, PKKlıların cenazelerinin taşınması gibi birçok olay meydana geldi ve aramalarda mühimmat ele geçirildi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, PKK-KCK ve FETÖ'ye yardım ve destek verdiği gerekçesiyle, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında görevden alınan 28 belediye başkanının yerine kanun hükmünde kararname gereği 28 kişiyi görevlendirdi.

Teröre destek veren belediyelerde ise, hendek kazma, bombalı ve silahlı saldırı, roketatarlı saldırı, terör eylemleri, belediyeye ait araçların hendek kazma ve barikat kurmak için kullanılması, belediyeye ait araçlarla terör örgütü mensuplarının cenazelerinin taşınması, terör örgütü propagandası gibi olayların yanı sıra yapılan arama çalışmalarında çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

PKK'ya destek veren belediyelerde şu olaylar meydana geldi:

"4 Ocak 2016 tarihinde, Mardin'in Dargeçit Belediyesine ait bir örün çalındığı yönünde yapılan ihbar doğrultusunda yürütülen çalışmalar kapsamında, Safa Mahallesi Kilise Sokak üzerinde bahse konu traktör üzerinde bulunan 3 kişi ile birlikte ele geçirildi. Traktörde ve römorkunda yapılan aramada; 7 adet roketatar, 2 adet bixi, 5 adet kalaşnikof, 1 adet kanas, 1 adet zagros silahı, 1 adet mp5, 7 adet el bombası, 24 adet anti tank roket mermisi, 19 adet RPG sevk fişeği, 2 adet telsiz ve 2 adet hücum yeleği, ele geçen silahlara ait 29 adet şarjör, 8 adet sırt çantası ve çok sayıda fişek ele geçirildi. Olayla ilgili 3 şahıs yakalanarak gözaltına alındı, sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı. Dargeçit ilçesinde 10-12 Ekim 2015 tarihleri arasında meydana gelen barikat, hendek ve silahlı terör eylemleri esnasında Dargeçit Belediyesine ait kepçe hendek kazma ve barikat kurma amacıyla kullanıldı. 9 Temmuz 2016 tarihinde PKK/KCK terör örgütü tarafından Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Cevizlik Jandarma Karakol Komutanlığına yönelik bombalı araçla saldırı düzenlendi. 20 kişi olduğu değerlendirilen terörist grup tarafından ayrıca silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda Mazıdağı Belediyesine ait 47 AS 012 plakalı kamyon kullanıldı. Saldırıda Astsubay Adem Algın, jandarma er Orkun Alpaslan şehit oldu, 1 vatandaş hayatını kaybetti, 2'si ağır 23 askeri personel, 1 korucu ve 14 vatandaş olmak üzere toplam 38 kişi yaralandı. Yaralılar Mardin Devlet Hastanesine sevk edildi. Söz konusu saldırıyla ilgili toplam 15 şahıs jandarma birimleri tarafından Artuklu ve Mazıdağı ilçelerinde yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Hüseyin Palay ile İlaçlama Birim Amiri Cengiz Öztürk isimli şahıslar da yer alıyor. Mazıdağı Belediyesi Zabıta Amiri İsmail Atlı jandarma birimlerince 11 Temmuz 2016 günü yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahısların tahkikatı jandarma tarafından yürütülüyor."

Mardin'de roketatarlı saldırı

Mardin'de 17 Aralık 2015 tarihinde ise 155 polis imdat hattına "Zeynelabidin Mahallesinde belediye çalışanları teröristlere parke taşlarını söküp duvar örmede yardım ediyorlar. Bugün sabah saatlerde plakasını alamadığım belediye çalışanlarına ait bir araç çakıl döktü. Biz mahalle sakinleri olarak bunlardan çok rahatsızız oluyoruz artık" şeklinde ihbarda bulunuldu.

Konu ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde, Marsu-Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne ait olduğu tespit edilen 47 AL 764 plakalı kamyonun Önder Caddesi üzerine ekip araçlarının geçişlerini engelleyecek şekilde çakıl döktüğü ve kamyonun Petek Sokak üzerinden boş olarak çıktığı tespit edildi. Olay ile ilgili olarak 3 şahıs gözaltına alındı ve sevk edildikleri adli makamlarca serbest bırakıldı.

Mardin Derik'te Kale Mahallesi Atatürk Caddesi No 9 yakınlarında ise PKK/KCK tarafından kepçe ile silahlı şahısların kazı yaptığı bilgisi edinilmesi üzerine olay yerine giden zırhlı ekiplere örgüt mensuplarınca yapılan roketatarlı saldırı sonucu 5 polis memuru yaralandı. 20 Şubat 2016 tarihinde ekiplerce takibe alınan beyaz renkli kepçenin Kale Mahallesi Atatürk Ortaokulu civarında hendek kazmak ve barikat oluşturmak için malzeme taşıdığının görülmesi üzerine, kepçenin hendek kazması ve barikat kurmasının engellenmesi maksadı ile silahlı müdahalede bulunularak, Derik Belediyesine ait kepçe gayri faal hale getirildi.

Van'da mühimmat ele geçirildi

Van merkezde ise 13 Haziran 2016 tarihinde istihbari bilgiler üzerine Hacıbekir Mahallesi, Hal Kavşağında içerisinde 4 kişinin bulunduğu 34LC4681 plakalı aracın dur ihtarına uymaması neticesinde çıkan çatışmada 2 polis memuru hafif şekilde yaralandı. Çatışmada aracı kullanan Naci Acar isimli şahıs yaralı olarak, araç içerisinde bulunan 1'i bayan 2'si erkek toplam 3 örgüt mensubu ise ölü olarak ele geçirildi.

Araçta yapılan aramada; 3 el bombası, 2 tabanca ve 4 adet tabancaya ait şarjör, 37 adet mermi, 1 el telsizi, 8 adet fünye ve 1 adet elektronik devre ele geçirildi. Aracın 1957 doğumlu Gürpınar doğumlu Emin A.'ya ait olduğu, şahsın ve aracın arama kaydının bulunmadığı ve aracın VASKİ belediye su işletmesine kiralandığı tespit edildi. Yaralı ele geçirilen Naci A. isimli şahsın araç sahibinin oğlu olduğu şahsın taşeron olarak VASKİ belediye su işletmesinde şoför olarak çalıştığı ve söz konusu aracı kullandığı yapılan araştırmalarda anlaşıldı. Örgüt mensuplarının kaldığı ikametin tespit edilmesi üzerine başlatılan çalışmalarda ikamette 1 örgüt mensubu yaralı olarak ele geçirildi. İkamette yapılan aramada; 1 adet roketatar silahı, 2 adet el bombası, 3 adet roketatar mühimmatı ve 3 adet roketatar sevk fişeği, 1 adet kalaşnikof silah ve 6 adet şarjörü, 1 adet hücum yeleği, 1 adet telsiz ve çok sayıda mermi ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi.

Van'da 1 Eylül 2015 tarihinde ekipler rutin ring görevini ifa ettikleri esnada durumundan şüphelenilen 13 KB 231 plakalı aracı durdurdu. Bu esnada araçtan bir şahıs kaçtı, araç içerisinde bulunan 2 şahıs ise yakalanarak gözaltına alındı. Araçta yapılan aramalarda; 3 adet kalaşnikof silah, 1 adet tabanca ele geçirildi. Araçla ilgili yapılan araştırmalarda, ruhsat sahibinin Fehmi A. olduğu, aracın bir taşımacılık şirketi aracılığıyla 24 Ağustos 2015 günü Van Büyükşehir Belediyesine kiralandığı tespit edildi. Van'ın Çatak ilçe merkezinde 14 Ağustos 2015'te yapılan yol uygulamasında Çatak Belediyesine ait kamyon içerisinde yapılan aramada 100 kilogram gübre, 26 adet ateşleyici fitil ve 20 adet büyük pil ele geçirildi, araçta bulunan 2 belediye çalışanı yakalanarak gözaltına alındı. Van il merkezinde 10 Ağustos 2015 tarihinde PKK/KCK örgütüne müzahir gruplarca gerçekleştirilen şiddet içerikli kanunsuz gösteriler esnasında Doğu Caddesinde bir kepçe ile hendek kazıldığının görülmesi üzerine yapılan müdahale sonucu, kepçeye el konularak sürücüsü yakalandı. Ayrıca olaylardan sonra hastaneye yaralı olarak getirilen 2 yaşı küçük şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

İHA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT