1. HABERLER

  2. HABER

  3. 27 Nisan Muhtırasına Soruşturma Başlatıldı
27 Nisan Muhtırasına Soruşturma Başlatıldı

27 Nisan Muhtırasına Soruşturma Başlatıldı

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı 27 Nisan’a soruşturma başlattı. Büyükanıt da ifade verecek.

02 Şubat 2012 Perşembe 07:42A+A-

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, 12 Eylül darbesinin ardından 27 Nisan emuhtırası hakkında da soruşturma başlattı. “212-317” dosya numarasıyla açılan soruşturma kapsamında, “O bildiriyi bizzat ben yazdım” diyen dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın da ifadesi alınacak.

12 Eylül darbesiyle ilgili soruşturmayı tamamlayan Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, darbe döneminde yapılan işkencelerle ilgili dosyaları, şikâyet dilekçelerinde adı geçen illere gönderdi.

e-muhtıranın perde arkası

28 Şubat postmodern darbesiyle ilgili soruşturmayı sürdüren Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı, vatandaşlardan gelen, konuyla ilgili suç duyuruları üzerine 27 Nisan emuhtırasıyla ilgili bir soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı, emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve dönemin kuvvet komutanlarının ifadesine başvurulacak. 27 Nisan 2007’de Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan emuhtıra ile ilgili Türkiye genelinde yapılan suç duyuruları Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne gönderildi. 27 Nisan emuhtırasıyla ilgili soruşturma, 12 Eylül darbesiyle ilgili iddianameyi hazırlayan, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında ‘anayasayı ihlal’ ve ‘hükümeti devirmek’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis isteyen Savcı Kemal Çetin tarafından yürütülecek. Savcı Çetin, Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan muhtıranın kimin talimatıyla hazırlandığını ve Cumhurbaşkanı seçim sürecinde yaşanan 367 oy krizinin perde arkasını da araştıracak.

Meclis’teki oylama mercek altında

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur oylamasına katılmayacağını son anda açıklayan dönemin Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ve DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın herhangi bir baskıya uğrayıp, uğramadığı hususu da mercek altına alınacak. Savcılık, İstanbul Özel Yetkili Savcılığı’ndan ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ başta olmak üzere, 27 Nisan dönemine ait belgeleri isteyecek.

Geçtiğimiz günlerde 28 Şubat ile ilgili suç duyurusunda bulunan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, 27 Nisan sürecinde yaşananları yargıya taşıyacaklarını açıklamıştı. Savcılık, sürece dair yapılan şikâyetlerde belirtilen hususları da inceleyecek.

Büyükanıt: Bildiriyi ben yazdım

Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, e-muhtıranın ikinci yıl dönümünde katıldığı 32. Gün programında, Mehmet Ali Birand’a, “O bir muhtıra değil. Bir durum tesbitidir. Bildiriyi ben yazdım. Türkiye’de gözlemlediğimiz şeyleri ortaya koyduk” demişti.

TARAF

HABERE YORUM KAT