1. HABERLER

  2. HABER

  3. 24 Mazlum Daha Umut Yolunda Can Verdi
24 Mazlum Daha Umut Yolunda Can Verdi

24 Mazlum Daha Umut Yolunda Can Verdi

Ege Denizi'nin uluslararası sularında kaçakları taşıyan sürat teknesinin battığı, sahil güvenlik ekiplerinin, biri bebek 5 çocuk 19 yetişkin olmak üzere 24 kişinin cesedine ulaştığı bildirildi.

A+A-

İnsan kaçakçılarının pençesine düşen 24 göçmenin daha iyi bir yaşam hayali, faciayla sonuçlandı. Ege Denizi'nde içinde yaklaşık 40 kaçak bulunan sürat teknesi battı. Aralarında çocukların da olduğu 24 kaçak hayatını kaybetti.

Ege Denizi'nin uluslararası sularında kaçakları taşıyan sürat teknesinin battığı, sahil güvenlik ekiplerinin, biri bebek 5 çocuk 19 yetişkin olmak üzere 24 kişinin cesedine ulaştığı bildirildi. Alınan bilgiye göre, dün gece Çanakkale'nin Gülpınar beldesinin 7 mil açıklarında, Ege Denizi'nde uluslararası sularda içinde yaklaşık 40 kaçağın bulunduğu sürat teknesi, henüz belirlenemeyen nedenle battı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, aralarında çocukların da bulunduğu ölen 24 kişiye ait cesetlerin yanısıra sağ kurtarılan 4 kişiyi iki bota alarak Geyikli İskelesi'ne getirdi. Batan teknede bulunan kaçakların, İran, Pakistan, Suriye ile Afganistan uyruklu olduğu öğrenildi. İhbarın ardından bölgeye ulaşan sahil güvenlik ekipleri, 24 kişinin cesedine ulaştı. Ekipler, denizden 12 kişiyi de kurtardı. Bölgede, sahil güvenliğe ait botlar ile uçak ve helikopterin de aralarında bulunduğu ekiplerin arama-kurtarma çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

GÜVENLİĞE İHBAR GELDİ

Çanakkale Valiliği, 31 Temmuz 2013 saat 02.05'de Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı'na gelen bir ihbarda, içerisinde yasa dışı göçmen olan sürat motorunun, Gülpınar beldesinin 7 mil açıklarında alabora olduğu bilgisinin alındığı belirtildi. Açıklamada ihbarın alınmasını müteakip Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı bağlısı 4 sahil güvenlik botunun bölgeye sevk edildiği kaydedildi.

21 yılda 6 bin mülteci kayboldu

Özellikle Doğu Avrupa kökenli bir göç hareketinin merkezi konumundaki Türkiye'de hemen hemen her yıl mülteci sirkülasyonu meydana geliyor. Yasadışı yollarla Avrupa'ya kaçmak isteyen mülteciler, doğudan güneye ve batıdan kuzeye gitmeye çalışıyor ve bu nedenle Ege Denizi üzerindeki göç yollarını tercih ediyor. 2012 yılında İzmir'in Menderes ilçesi üzerinden Avrupa'ya kaçmak isteyen 102 mülteci yaşamını yitirirken, yine geçtiğimiz yıl yine Ege Denizi'nde mülteci teknesi batmış 11 erkek, 18 kadın, 28 çocuk, 3 bebek olmak üzere 61 kişi hayatını kaybetmişti. 1990- 2011 yılları arasında Ege Denizi'nde 1500 mülteci hayatını kaybederken 1000 mülteci ise kayboldu. Avrupa genelinde ise yetkililer ve aktivistler 21 yıl boyunca toplam en az 15 bin mültecinin hayatını kaybettiği ve 6 bin kişinin kaybolduğu belirtiliyor.

AA

HABERE YORUM KAT