1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BAE

  4. 22 BAE Askeri Yemen'de Öldü
22 BAE Askeri Yemen'de Öldü

22 BAE Askeri Yemen'de Öldü

Mart'ta Suudi Arabistan'ın oluşturduğu koalisyona dahil olarak Yemen'deki Şii Husilere yönelik hava operasyonuna katılan ve bu hafta bölgeye kara birlikleri gönderen Birleşik Arap Emirlikleri, 22 askerinin öldüğünü açıkladı.

A+A-

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansına göre, Genel Komutanlık, Yemen’de 22 askerin öldüğünü açıkladı.

Öte yandan Husiler, Yemen'in Merib ilinde koalisyon tarafından kullanılan bir askeri kampa roket fırlattığını açıkladı. Husilerin iddiasına göre çok sayıda BAE'li asker öldü. Apaçi helikopterler ve zırhlı araçlar tahrip edildi.

Reuters’e konuşan görgü tanıkları, kampta bir yangın gördüklerini ve büyük bir kara duman bulutunun kamptan çıktığını anlattı.

BAE, Mart 2015'te Suudi Arabistan'ın oluşturduğu koalisyona dahil olarak Yemen'deki İran yanlısı Şii Husilere yönelik hava operasyonuna katılmıştı. O tarihten bu yana Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki koalisyon, sadece havadan düzenlediği operasyonlara ek olarak geçtiğimiz Çarşamba günü, Cumhurbaşkanı Abdurrabu Hadi yanlısı Halk Direnişi'nin Merib ve Cevf  illerinde Husilere yönelik kara operasyonu hazırlığı kapsamında Yemen'e kara birlikleri gönderdiğini açıklamıştı.

BAE, Ağustos'un başında Yemen'de 3 askerinin öldüğünü açıklamıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT