1. HABERLER

  2. HABER

  3. 20 Tane Tank Rejimi Tehlikeye Sokmazmış
20 Tane Tank Rejimi Tehlikeye Sokmazmış

20 Tane Tank Rejimi Tehlikeye Sokmazmış

28 Şubat soruşturmasında ifadesi alınan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Köksal, Ankara'da yürütülen tankların zararsız olduğunu iddia etti.

A+A-

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan şüphelilerin tahliye talepleri, ‘kuvvetli suç şüphesi ve delillerin tam anlamıyla toplanamamış olması’ gerekçesiyle Ankara Özgürlük hakimleri tarafından reddedildi. İfadesi alınan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Hikmet Köksal, Sincan’da tankların eğitim amaçlı yürüdüğünü iddia etti. Köksal, “20 tankın yürümesiyle rejim tehlikeye girmez.” dedi.

Ankara Adliyesi’ne önceki gün sabah saatlerinde getirilen 74 kişi, iki hakime 24 saat süren 60 sayfalık ifade verdi. Dün sabah sona eren ifade sonrası TMK 10. madde ile görevli Özgürlük hâkimleri, tüm şüphelilerin tahliye taleplerini reddetti. Şüphelilerden dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz, tutukluluk halinin devamı yönündeki karara sert tepki gösterdi. Gürüz, “Beni bu delillerle nasıl tutuklarsınız.” diyerek 1 numaralı özgürlük hakimi Halil İbrahim Kütük’ün üzerine yürüdü. İkili arasındaki arbedeyi tutuklu avukatları önledi. Kemal Gürüz, savunmasında, BÇG ile ilgisinin olmadığını savundu. 28 Şubat döneminde kendisine yöneltilen suçlamaların silahlı kuvvetlerle, Batı Çalışma Grubu’yla (BÇG) ve darbeyle ilgisinin olmadığını öne sürdü. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Hikmet Köksal ise Sincan’da tankların yürütülmesi emrinin bir yıl önce kendisi tarafından verildiğini kaydetti. Köksal, “Ancak bu durum bir eğitim emrinin gereğidir. Tanklar daha önce de Ankara’nın en merkezi yerlerinden yürütülmüştür. 20 tankın yürütülmesiyle rejimin tehlikeye girmesi düşünülemez.” dedi.

Emekli Orgeneral Çevik Bir’in avukatı Atilla Bingöl’ün savunması ise dikkat çekti. Bingöl, BÇG belgelerinin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e sunulduğunu iddia etti. Çevik Bir ise BÇG’nin ‘darbe’ amaçlı gizli bir ‘cunta’ yapılanması olmadığını iddia etti. Böyle olması halinde bakanlıklarla varlığını açık edecek biçimde konuya ilişkin yazışma yapmasının mümkün olmadığını belirtti. Bir, “Bu yazışmaların suç oluşturması halinde bu bakanlıklar neden işlem yapmadı?” diye sordu. BÇG’nin devlet tarafından alınan kararlar uyarınca, yine devlet tarafından tehdit olarak belirlenen ‘irtica tehdidine’ karşı tedbir alınması amacıyla kurulduğunu ileri sürdü. Eski Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Erol Özkasnak, amirinin Çevik Bir olduğunu belirterek, “Daha önce BÇG’nin yasalara uygun olduğu kanaatindeyim. Ancak BÇG bünyesinde çalışmadım. Bu grubun oluşturulması hakkında aldığım emirle hareket ettim.” dedi. BÇG’nin dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın onayı ve Çevik Bir’in imzasıyla BÇG’nin kurulduğuna dikkat çekti.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT