1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. 20 Filistinli Çocuk Esir Açlık Grevine Başladı
20 Filistinli Çocuk Esir Açlık Grevine Başladı

20 Filistinli Çocuk Esir Açlık Grevine Başladı

Filistinli çocuk esirler de onurlu bir hayat için açlık grevine başladı.

A+A-

Filistin Enformasyon Merkezinin verdiği habere göre; Siyonist HaSharon Cezaevi'nde tutulan 20 Filistinli esir çocuk, cezaevi idaresinin taleplerine kulak tıkamasını ve cezaevindeki kötü koşulları protesto etmek üzere dün (12 Haziran Salı) açlık grevi eylemine başladı.

Gazze Şeridi'ndeki Filistin Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Bakanlığı'nın bildirdiğine göre, açlık grevine başlayan çocuklardan 17 yaşındaki Ahmed Lami, cezaevindeki çocuk esirlerden yirmisinin kötü koşulları protesto etmek için açlık grevine başladığını söyledi.

Esir çocukların cezaevi içinde birbirlerini ziyaret etmelerine ve eğitimlerini sürdürmelerine izin verilmediğini belirten Lami, esir çocukların kaldığı bölümlerde çamaşır makinesi olmadığı için çocukların çamaşırlarını elleriyle yıkamak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Lami, Filistinli esirlerle işgal yönetimi arasında Mısır'ın arabuluculuğunda imzalanan anlaşmaya rağmen cezaevi idaresinin çocuk esirlere kötü davranmaya ve onları aşağılamaya devam ettiğini bildiren Lami, cezaevi idaresinin haklarını talep eden her esiri tek kişilik hücreye koyduğunu söyledi.

Esirlerin yaşadığı koğuşları zindanlara benzeten Lami, esirlere verilen yemeklerin yetersiz olduğunu ve sekiz çocuğa bir tabak pilav verildiğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT