1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. '2. Devrim İçin Bir İç Savaş!'
'2. Devrim İçin Bir İç Savaş!'

'2. Devrim İçin Bir İç Savaş!'

Libya'da yaşananları 2. devrim için bir iç savaş olarak değerlendiren AA Libya Temsilcisi Bülent Şahin Erdeğer, eski asker Halife Haftar'ın Sisi olma hayallerinin suya düşebileceğini söyledi.

A+A-

Muammer Kaddafi'nin 2011'de devrilmesinden bu yana siyasi istikrarın bir türlü sağlanamadığı Libya'da iç savaş riski giderek artıyor. Emekli general Halife Hafter'e bağlı birliklerin Bingazi'de askeri operasyon düzenledikten önceki gece başkent Trablus'taki bazı devlet binalarını kuşatma altına almaları, merkezi hükümetin otoritesinin sorgulanmasına yol açtı.

Libya'da yaşananları  değerlendiren AA Libya Temsilcisi Bülent Şahin Erdeğer, son yaşananların ufukta gözüken 2. devrim için bir iç savaş olduğunu söyledi.

DARBELER İSLAMİ UYANIŞA KARŞI!

Libya'da Amerikan destekçileri ile İslamcılar arasındaki savaşa dikkat çeken Bülent Şahin Erdeğer, darbe girişimcilerinin açıkça İslamcılara karşı savaş yürüttüklerini belirterek, Bölgede Arap intifadaları ile başlayan İslami uyanışa karşı 2 yıl önce başlayan Batı/İsrail-Suud-BAE merkezli darbe(ler) operasyonu Libya'da da sahnelenmeye çalışılıyor. İran da çıkar örtüşmesi sebebiyle bu operasyona destek veriyor." diye konuştu.

DARBECİLERİN HEDEFİNDE TÜRKİYE DE VAR!

Türkiye'nin darbecilerin hedefinde olduğunu söyleyen Erdeğer, "Hedefte İhvan, Nahda, Hamas ile onlara destek olan Türkiye ve Katar hükümetleri var." dedi.

Libya-Çad savaşında taraf değiştirip ABD'ye kaçan Halife Haftar'in şimdilerde Batı-Suud-BAE desteğiyle darbe yapmaya çalıştığını ifade eden Erdeğer, Libya'da medya illüzyonu yapılarak girişim abartılarak psikolojik baskı kurulduğunu söyledi.

Libya'da yaşananların medyanın yansıttığından farklı olduğunu vurgulayan Erdeğer, "Gerçekler farklı. Libya'da her grup silahlı. Varsayalım ki Haftar başarılı oldu ve Trablusgarp'taki merkezi hükümeti ele geçirdi. Başta Misrata olmak üzere devrimciler buna sessiz kalmayacaktır. Derne'deki kaideci Ensari Şeria da sessiz kalmayacaktır. Bingazi zaten karışık." şeklinde konuştu.

Hülya Özkan / Haber 10

HABERE YORUM KAT