1. HABERLER

  2. HABER

  3. 2. AID Öğrenci Buluşması İstanbul'da Yapıldı
2. AID Öğrenci Buluşması İstanbul'da Yapıldı

2. AID Öğrenci Buluşması İstanbul'da Yapıldı

Bu yıl 2. düzenlenen öğrenci buluşması 9-10 Mayıs tarihlerinde 9 şehirden öğrencinin katılımıyla İstanbul Mecidiyeköy Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

A+A-

Uluslararası Doktorlar Birliği (AID) tarafından bu yıl 2. düzenlenen öğrenci buluşması 9-10 Mayıs tarihlerinde 9 şehirden öğrencinin katılımıyla İstanbul Mecidiyeköy Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. İstanbul, Bursa, Kayseri, Konya, Diyarbakır, Trabzon, Elazığ, Afyon ve Saraybosna'dan öğrencileri bir araya getiren buluşmanın konusu Savaş idi. Açılışta konuşma yapan İHH Başkanı Bülent Yıldırım savaş ile ilgili kişisel tecrübelerini aktarırken, AID Başkanı Dr. Mevlit Yurtseven savaşların her geçen gün arttığını, doktorların ve sağlıkçıların savaşlardaki rolünü ve bu konuda bilinçlenmenin önemini vurguladı.

Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın "Savaşın Tarihi" adlı konuşmasında savaşın tarihi, geçirdiği evrimleri ve evrenselliği hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Ardından "Savaş Cerrahisi" konusu Yemen ve Gazze'den örnekler ile Dr. Osman Alimoğlu tarafından öğrencilere aktarıldı. "Savaşın Doğurduğu Sorun: Mülteci" sunumu, Avukat Uğur Yıldırım tarafından gerçekleştirilirken, "Savaşın Canlı Şahitleri - Bosna ve Suriye" oturumunda Suriyeli Dr. Mehdi Davoud ülkede sağlık sisteminin nasıl yok olduğundan ve sağlık çalışmaları yürütmenin zorluğundan bahsetti. Srebrenitsa anneleri Munira Subaşiç ve Ramiza Gurdiç savaş sırasında yaşadıklarını ve savaş sonrası yapılan soykırımı dünyaya anlatmak için verdikleri mücadeleyi öğrencilerle paylaştı. Boşnak Psikoloog Şemsa Şabanoviç'in mülteci tecrübesinii ve psikolog olarak savaşa bakışını anlatması ile birinci gün sona erdi. Akşam yapılan boğaz turu ile katılımcılar sıcak bir ortamda tanışma fırsatı buldu.

İkinci gün Klinik Psikolog Tuğba Öztürk'ün "Çocukların Gözünden Savaş" adlı sunumu ile başladı. Öztürk, Şemmarin Kampı'nda ve İstanbul'da Suriyeli mülteci çocuklar ile yürütülen Zeytin Dalı Projesi sırasında yaptıkları gözlemleri, çocuklarda travma sonrası stres bozukluğunu ve çocukların psikolojik sağlığını korumak için yapılması gerekenleri aktardı. Nepal'den dönen gönüllü hekimlerimiz Muhammed Yaşar Sever ve Nedim Uzun'un gözlemlerinden sonra her şehirden bir temsilcinin bir sene boyunca yaptıkları faaliyetleri anlatması ile gerçekleştirilen çalıştay, Başkan Dr. Mevlit Yurtseven'in kapanış konuşması ile sona erdi.

aid1.jpg

aid2.jpg

HABERE YORUM KAT