1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. 19 Eylül’den Bu Yana Halep’te 359 Kişi Katledildi!
19 Eylül’den Bu Yana Halep’te 359 Kişi Katledildi!

19 Eylül’den Bu Yana Halep’te 359 Kişi Katledildi!

Halep’te Esed rejimi ve Rusya’nın düzenlediği hava saldırılarında yaşamını yitiren sivillerin sayısı 92’ye yükseldi.

A+A-

Suriye’nin Halep kentinde Beşşar Esed rejimi ve Rusya’nın yerleşim bölgelerine savaş uçaklarıyla düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden sivillerin sayısı 92’ye, ateşkesin resmen bitirilmesinden bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı da 359’a çıktı.

Halep genelindeki kurtarma çalışmalarını yürüten sivil savunma ekibi yetkililerinden Necip Ensari’nin AA muhabirine verdiği bilgiye göre, Rusya ve rejime ait savaş uçakları, kent merkezinde Esed güçlerinin kuşatmasındaki bölgelerde gün boyu bombardımanlarını sürdürdü.

Bustan el-Kasr, Meşhed, Kellese, Salihiyin, Firdevs, Şeyh Hadır, Ensari, Bustan el-Başa, Ard Hamra, Sahur, Tarik el-Bab, Karm Hamud, Muyesir, Merce semtleri ile Etarib ilçesini hedef alan saldırılarda hayatını kaybedenlerin sivillerin sayısı 92’ye, yaralı sayısı 273’e yükseldi.

Esed rejimi ve Rusya’nın dün Halep’te yine sivil yerleşim yerlerine düzenlediği hava saldırılarında 86 sivil yaşamını yitirmiş, 200 kadarı yaralanmıştı.

Kentteki AA muhabirlerinin il genelindeki kurtarma çalışmalarını yürüten sivil savunma ekibi yetkilileri ve sahra hastanesi kaynaklarından derlediği bilgilere göre, 19 Eylül’den bu yana rejimin ve Rusya’nın bombardımanlarında hayatını kaybeden sivillerin sayısı 359’a, yaralıların sayısı 1407’ye yükselmiş oldu.

Esed rejimi, ABD ve Rusya öncülüğünde 12 Eylül’de başlayan ateşkesi 19 Eylül’de bitirdiğini ilan etmiş ve Rusya ordusuyla birlikte Halep merkezinde direnişçilerin kontrolündeki doğu bölgelerine şiddetli bombardımanlara başlamıştı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum