1. HABERLER

  2. HABER

  3. 17 Aralık Savcıları Hakkında İlginç İddia
17 Aralık Savcıları Hakkında İlginç İddia

17 Aralık Savcıları Hakkında İlginç İddia

Hükümeti hedef alan 17 Aralık operasyonu savcılarının soruşturma başlamadan önce HSYK tarafından peşinen terfilerle ödüllendirildiği iddia edildi.

A+A-

Yeni Şafak'ın haberine göre hükümet darbesi hedefleyen soruşturmaların başlamasından önce soruşturmaları yürüten savcıların Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararnameleriyle kademeli olarak terfi ettirildikleri ortaya çıktı. Soruşturmaların ise savcılara verilen terfilerin hemen arkasından başlatılmış olması dikkat çekiyor.

MAAŞLARA ZAM YAPILDI

Aralarında bakan çocukları ve iş adamlarının olduğu 17 Aralık soruşturmasını yürüten savcılardan Mehmet Yüzgeç, HSYK tarafından 2013 Ağustos kararnamesiyle terfi ettirildi. Terfiyle Yüzgeç'in kıstas aylığı yüzde 81 oranına yükseltildi. Yüzgeç, 17 Aralık soruşturmasının Memur Suçlar Bürosu'nca yürütülen bölümüne bakıyordu.

İZMİR SAVCISINA DA TERFİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na yönelik soruşturma yapan ve İstanbul Emniyeti'ne hukuksuz operasyon talimatı veren İbrahim Baytekin de 2013 Aralık döneminde terfi alarak birinci sınıf savcılığa yükseltildi. Terfi listesinde sicil numarasının yanında Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı olduğu belirtilen Baytekin'in İstanbul'da görevlendirildiği notu düşülmüş. Aynı dönem İstanbul Adliyesi'nde Başsavcıvekilliği görevinde bulunan Fikret Seçen, Cihan Kansız ile İzmir'deki yolsuzluk operasyonunu yürüten Başsavcıvekili Ali Haydar'ın da terfi aldığı belirlendi.

MİT SAVCISI UNUTULMADI

Hatay'da MİT'e ait olan ve Suriyeli Türkmenlere yardım taşıyan TIR'ı silah taşıdığı iddiasıyla durduran ardından olayı basına servis eden Hatay Cumhuriyet Başsavcıvekili Özcan Şişman'ın da terfi alarak kıstas aylığı yüzde 81 oranına yükseltilmişti.

'Paralel Yapı'nın silahı kararnameler

Basit gerekçelerle disiplin cezası alan yargıçların bu yöntemle sicil notları düşürülüp meslekte yükselmeleri engellenirken 'paralel devlet yapılanması' olarak nitelendirilen örgütün yöneticilerinden talimat alan yargıçların terfi alarak sicil notları yükseltiliyor. Birçok yargıç HSYK'nın disiplin ve terfi kararlarının yanlı olarak verildiği görüşünde. Yüzlerce hakim ve savcı, yıllarca yurdun en ücra köşelerinde görev yaptığı halde terfi kararnamelerine giremezken darbe girişimi olarak nitelendirilen soruşturma ve operasyonlarda imzası olan yargıçların, terfi alması soru işaretlerine neden oldu.

Kaynak: Yeni Şafak

 

HABERE YORUM KAT