1. HABERLER

  2. HABER

  3. 16 Yıl Sonra 700 Sayfa İddianame Yolda
16 Yıl Sonra 700 Sayfa İddianame Yolda

16 Yıl Sonra 700 Sayfa İddianame Yolda

''Postmodern darbe'' olarak da adlandırılan 28 Şubat dönemine ilişkin soruşturmada iddianamenin tamamlanmak üzere olduğu bildirildi.

A+A-

''Postmodern darbe'' olarak da adlandırılan ve üzerinden 16 yıl geçen 28 Şubat dönemine ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamenin tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

28 Şubat dönemine ilişkin soruşturma, Ankara Barosu'na kayıtlı avukat Yunus Akyol'un 2011 yılının Nisan ayında yaptığı suç duyurusunun ardından başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin'in yürüttüğü soruşturma kapsamında ilk gözaltılar, 12 Nisan 2012'de gerçekleştirildi.

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Teoman Koman ile eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Gürüz'ün de aralarında bulunduğu 73 kişi tutuklandı.

Tutuklananlardan Albay Mehmet Haşimoğlu tedavi gördüğü GATA'da hayatını kaybetti, 4 zanlıya ise henüz ulaşılamadı.

Çiller ''mağdur-tanık''

Soruşturma süresince birçok kişinin de ''mağdur'' ya da ''tanık'' sıfatıyla ifadesine başvuruldu.

Bu kapsamda ifadeleri alınanlar arasında en çarpıcı isim 28 Şubat sürecinin hükümet ortağı DYP'nin Genel Başkanı Tansu Çiller oldu.

Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener ile Adalet Bakanı Şevket Kazan, eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu ve Merve Kavakçı ''mağdur-tanık'' sıfatıyla ifade verdi.

Karadayı'ya adli kontrol

Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Sincan'da tankları yürüten komutan

Soruşturmada kapsamında bugün ise Sincan'da tankların yürütülmesiyle adı anılan eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, eski Harp Akademileri Komutanı emekli Orgeneral Aslan Güner, emekli Tümgeneral Mehmet Başpınar ile emekli Tümgeneral Yücel Özsır ve muvazzaf Albay Mehmet Cumhur Yatıkkaya ifadeye çağrıldı.

İddianamede sona yaklaşıldı

Savcıların, iddianame yazımında sona geldiği belirtildi. Savcıların, bugünkü zanlıların ifadelerini aldıktan sonra kısa sürede iddianameyi tamamlamayı amaçladıkları kaydedildi.

İddianamenin şu ana kadar yaklaşık 700 sayfa olduğu ve içinde polis fezlekesi bulunmadığı da bildirildi.

AA

HABERE YORUM KAT