1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. 16 Temmuz Gençlik Hareketi Kuruldu
16 Temmuz Gençlik Hareketi Kuruldu

16 Temmuz Gençlik Hareketi Kuruldu

16 Temmuz Gençlik Hareketi çatısı altında toplanan İslâmî gençlik hareketlerinin ortak girişimi Suriye Halkıyla dayanışma için Türkiye-Suriye sınırına gidiyor.

30 Haziran 2011 Perşembe 21:02A+A-

Baas rejiminin 15 Mart'ta başlayan katliam politikalarına karşı Ulus Kimlikleri-sınırları reddeden ve İslami Kimliği ile Ümmet bilincini öne çıkartan hareket, yapay sınırlar kardeşliğimizi ayıramaz mesajı verecek. Gençler, 15 Temmuz'da İstanbul/Taksim'de basın açıklaması yaptıktan sonra Otobüslerle Hatay'a gidip kampta ikamet eden Suriyeli sığınmacıları ziyaret edecekler. Suriyeli devrimciler de sınırın öte yakasından eyleme destek verecekler. 15 Temmuz Cuması Suriye'de Türkiye halkıyla Dayanışma Cuması ilan edildi.

16 Temmuz Gençlik Hareketinin Bileşenleri Kimler?

Özgür-Der Gençliği, Anadolu Gençlik Derneği, Mavera Gençlik, Genç Öncüler, MTTB, Özgür Açılım, Kur'an Nesli Dergisi, Kurtuba Dergisi, İhtiyar Kafe, Büyüdüm Çocuk Oldum Platformu, Felah Gençliği

16 Temmuz Gençlik Hareketi Manifestosu:

16temmuz_hareketi1.jpgSuriye'de 48 yıldır iktidarda olan baskıcı yönetime karşı gençlerin öncülüğünde Suriye halkı ayaklandı. Der'a şehrinde 15 Mart 2011 tarihinde başlayan protesto gösterileri ülkenin dört bir tarafına yayıldı. Yüzbinlerce insan "hürriyet" diyerek sokaklara indi. Baas yönetimi halkın hürriyet talebine sert bir şekilde müdahale ederek, resmi rakamlara göre şu ana kadar 3000'den fazla insanı katletti. Hayatını kaybedenler arasında 90 tane de çocuk var.

Suriye'de her geçen gün ölü sayısı artıyor. Baas yönetimi Suriyeli kardeşlerimizi sadece hürriyet istedikleri için sistematik bir soykırıma tabi tutuyor. Türkiye'nin yanı başında adeta yeni bir Srebrenitsa yaşanıyor.

Türkiyeli gençler olarak yaşanan bu vahşete seyirci kalmamak adına 15 Temmuz'da Türkiye'nin dört bir tarafından hareket edip, 16 Temmuz'da Hatay'da olacağız. Suriyeli kardeşlerimize destek için sınırlara dayanacağız. Suriye'deki vahşetten kaçıp Türkiye'ye sığınan misafirlerimizi ziyaret edeceğiz. Kardeşlerimizin acılarını bir nebze olsun dindirmek için elimizden geleni yapacağız. Bir asır evvel aramıza çizilen ve zihinlerimize psikolojik barikatlar kuran sınırların bir önemi olmadığını dile getireceğiz. Sınırların değil, kalplerin bir anlamının olduğunu haykıracağız.

Dünya tarihine baktığımızda her bir özgürlük hareketinin gençlerin omuzlarında yükseldiğini görüyoruz. Suriye'deki özgürlük ateşini Der'alı çocuklar yaktılar. Türkiyeli gençler olarak bizler, Suriyeli kardeşlerimizin sadece bayramlarda değil, bu zor günlerinde de yanlarında olduğumuzu göstereceğiz. Suriyeli kardeşlerimizin mutluluklarını paylaştığımız gibi, acılarını da paylaşacağız. Onların yalnız olmadığını tüm dünyaya ilan edeceğiz.

Ortadoğu'nun yolunu Ortadoğu halkları çizer. Bizler de bu coğrafyanın bir parçasıyız. Ve Ortadoğu'nun kaderine Türkiyeli gençler olarak biz de ortak olacağız. Dengeler adına değil, insanlık adına hareket edeceğiz.

16 Temmuz 2011 Cumartesi günü seni de sınırlara dayanmak için Hatay'a bekliyoruz. Unutma, birileri aramıza sınır koyabilir ancak hayallerimize asla sınır koyamazlar. 

HABERE YORUM KAT

7 Yorum